Main Image
Alpha Shield™ Fire Retardant Surface Protection, Fabric Backed, 48"x96"
PBFB48961500WFR
PBFB48961500WFR
| Item Number | PBFB48961500WFR |
|---|---|
| Name | Alpha Shield™ Fire Retardant Surface Protection, Fabric Backed, 48"x96" |
| UPC Barcode | 796976902741 |
| COO | China |
| Brand | SURFACE SHIELDS |
| Basic Unit of Measure | EA |
| Alternate UOM | PAL |
| Alternate UOM Conversion | 180 |
| Material | Polypropylene |
| Product Category (Computed Property) | Specialty SP |
| Item OOP Height (in) | 0.21 |
|---|---|
| Item OOP Length (in) | 96 |
| Item OOP Width (in) | 48 |
| Item OOP Weight: Net Weight | 9.84000 |
| Item Packaged Dimensions | 96L x 0.21W x 48H |
| Pallet Dimensions | 96L x 52W x 43H |
| Pallet Quantity | 360 |
| Marketing Copy | Alpha Shield FR is a ultra heavy duty surface protector. The protective sheets measure 48” x 96” and are designed with support pockets, creating high-compression protection, spreading the load of objects and machinery across the entire surface of the product. The textured face promotes grip to reduce the chances of accidents on the jobsite, while the fabric backing protects surfaces from damage. The product’s formulation will allow the product to resist warping, even when exposed to direct sunlight or external environments. Fire retardant, impact resistant surface protection |
|---|---|
| Bullet 1 | Ultra heavy duty surface protection sheets |
| Bullet 2 | Measures 48" x 96" |
| Bullet 3 | Fire Retardant, lightweight yet strong and durable |
| Bullet 4 | Impact resistant floor protection sheets |
| Bullet 5 | Water resistant |