Main Image
Plasti Shield® Pro Surface Protection, 44" x 93"
PLS449341200
PLS449341200
| Item Number | PLS449341200 |
|---|---|
| Name | Plasti Shield® Pro Surface Protection, 44" x 93" |
| UPC Barcode | 796976902348 |
| COO | China |
| Brand | SURFACE SHIELDS |
| Basic Unit of Measure | EA |
| Alternate UOM | PAL |
| Alternate UOM Conversion | 270 |
| Material | Low Density Polypropelyne |
| Product Category (Computed Property) | Specialty SP |
| Item OOP Height (in) | 0.15 |
|---|---|
| Item OOP Length (in) | 93 |
| Item OOP Width (in) | 44 |
| Item OOP Weight: Net Weight | 7.40000 |
| Item Packaged Dimensions | 93L x 0.15W x 44H |
| Case Pack Dimensions | 96L x 48W x 49H |
| Marketing Copy | 40% stronger that standard Plasti-Shield®, Plasti Shield™ Pro version is an ultra-heavy duty floor and wall protector. Plasti Shield Pro can withstand high impact drops and heavy machinery. Corrugated plastic sheets are lightweight and easy to install. |
|---|---|
| Bullet 1 | Corrugated plastic sheeting provides floor and wall protection |
| Bullet 2 | 40% stronger that standard Plasti-Shield® |
| Bullet 3 | Easy to cut, carry and install |
| Bullet 4 | Widely used in the building and construction industries |
| Bullet 5 | Impact and water resistant |