Main Image
Plasti Shield® Surface Protection, 48"x 96"
PLS4896W4
PLS4896W4
| Item Number | PLS4896W4 |
|---|---|
| Name | Plasti Shield® Surface Protection, 48"x 96" |
| UPC Barcode | 796976042532 |
| COO | China/UAE/Mexico/India |
| Brand | SURFACE SHIELDS |
| Basic Unit of Measure | EA |
| Alternate UOM | PAL |
| Alternate UOM Conversion | 275 |
| Material | Low Density Polypropelyne |
| Product Category (Computed Property) | Specialty SP |
| Item OOP Height (in) | 0.15 |
|---|---|
| Item OOP Length (in) | 96 |
| Item OOP Width (in) | 48 |
| Item OOP Weight: Net Weight | 4.60000 |
| Item Packaged Dimensions | 96L x 0.15W x 48H |
| Case Pack Dimensions | 96L x 48W x 3.94H |
| Pallet Dimensions | 96L x 49.5W x 48H |
| Pallet Quantity | 275 |
| Marketing Copy | Plasti Shield™ is perfect for floor and wall covering protection, countertop protection, temporary window or door replacement, and temporary clean room applications. Corrugated plastic sheets are extremely durable and can cut with a standard utility knife. Tested and certified to meet NFPA-701 standard. |
|---|---|
| Bullet 1 | Corrugated plastic sheeting provides floor and wall protection |
| Bullet 2 | Excellent alternative to masonite |
| Bullet 3 | Easy to cut, carry and install |
| Bullet 4 | Widely used in the building and construction industries |
| Bullet 5 | Impact and water resistant |