Main Image
Easy Mask® 6" Masking Paper Cutoff Blade
QM1006-6
QM1006-6
| Item Number | QM1006-6 |
|---|---|
| Name | Easy Mask® 6" Masking Paper Cutoff Blade |
| UPC Barcode | 047034010063 |
| COO | USA |
| Brand | TRIMACO |
| Basic Unit of Measure | EA |
| Alternate UOM | CS |
| Alternate UOM Conversion | 6 |
| Material | Metal |
| Product Category (Computed Property) | Paper |
| Item OOP Weight: Net Weight | 0.155 |
|---|---|
| Item Packaged Dimensions | 0.75L x 4W x 11.375H |
| Case Pack Dimensions | 16.5L x 6.375W x 4.5H |
| Marketing Copy | 6" blade attaches to hand masker (sold separately) and is designed to cut masking paper. This is a replacement blade for model number QM2500 and QM5000 Pro Masker tool for use with paper. Measures 6 inches in size. |
|---|---|
| Bullet 1 | Cutoff blade only |
| Bullet 2 | Use to cut 6" or smaller rolls of masking paper |
| Bullet 3 | Durable stainless steel blade |
| Bullet 4 | Can be used to replace QM5000 Pro and QM2500 blades |
| Bullet 5 | Measures 6-inch in size |