Main Image
Easy Mask® Masking Film & Paper Cutoff Blade, 12"
QM2012-6
QM2012-6
| Item Number | QM2012-6 |
|---|---|
| Name | Easy Mask® Masking Film & Paper Cutoff Blade, 12" |
| UPC Barcode | 047034020123 |
| COO | China |
| Brand | TRIMACO |
| Basic Unit of Measure | EA |
| Alternate UOM | CS |
| Alternate UOM Conversion | 6 |
| Material | Plastic |
| Product Category (Computed Property) | Films |
| Item OOP Weight: Net Weight | 0.235 |
|---|---|
| Item Packaged Dimensions | 0.75L x 4.13W x 17.13H |
| Case Pack Dimensions | 16.25L x 6.63W x 4.63H |
| Marketing Copy | 12" blade attaches to hand masker (sold separately) and is designed to cut masking film and masking paper. Film blade has a plastic blade guard for safety. This is a replacement blade for model number QM2500 and QM5000 Pro Masker tool for use with either film and paper. Measures 12 inches in size. Works with any masker. |
|---|---|
| Bullet 1 | Cutoff blade only |
| Bullet 2 | Use to cut 12" rolls or smaller of masking film and masking paper |
| Bullet 3 | Can be used to replace QM5000 Pro and QM2500 blades |
| Bullet 4 | Caution: blade is sharp. Avoid contact with cutting edge. |
| Bullet 5 | Measures 12-inch in size |