Main Image
Ram Jamb® Door Jamb Protection, 60"
RBJP60
RBJP60
| Item Number | RBJP60 |
|---|---|
| Name | Ram Jamb® Door Jamb Protection, 60" |
| UPC Barcode | 853453003070 |
| COO | USA |
| Brand | RAM BOARD |
| Material | Paperboard |
| Item OOP Height (in) | 3 |
|---|---|
| Item OOP Length (in) | 60 |
| Item OOP Width (in) | 5 |
| Item Packaged Dimensions | 22.25L x 22.25W x 64H |
| Case Pack Dimensions | 22.25L x 22.25W x 64H |
| Pallet Quantity | 200 |
| Marketing Copy | Ram Jamb® takes the hit, so your doorways don't have to. Our heavy-duty entry shield, made from thick, impact-resistant paperboard, defends door jambs against dents, scuffs and scratches. And with no tape needed, installing Ram Jamb is quick and easy — just expand the edges over the surface and slide into place. Doorway protector fits standard 4-9" door jamb widths. |
|---|---|
| Bullet 1 | 60-inch door jamb protects door frame from accidental scratches, scuffs and dents |
| Bullet 2 | Designed with thick, durable paperboard |
| Bullet 3 | Opens to snap around door casings four to nine inches wide |
| Bullet 4 | Heavy-duty door jamb protection |
| Bullet 5 | Reusable |