Main Image
Ram Board® Pro Sheets®, 48"x96"
RBPS48968X
RBPS48968X
| Item Number | RBPS48968X |
|---|---|
| Name | Ram Board® Pro Sheets®, 48"x96" |
| UPC Barcode | 853453003513 |
| COO | USA |
| Brand | RAM BOARD |
| Basic Unit of Measure | EA |
| Alternate UOM | PAL |
| Alternate UOM Conversion | 360 |
| Material | paper/board |
| Product Category (Computed Property) | Construction |
| Item OOP Height (in) | 0.16 |
|---|---|
| Item OOP Length (in) | 96 |
| Item OOP Width (in) | 48 |
| Item OOP Weight: Net Weight | 7.33000 |
| Item Packaged Dimensions | 96L x 0.16W x 48H |
| Case Pack Dimensions | 97.5L x 49.5W x 27.5H |
| Marketing Copy | Max out your floor protection with Ram Board Pro Sheets®. These lightweight, 48” x 96” sheets are 8X thicker than standard Builder’s Paper. Pro Sheets lay flat and cut easily, making them easier to customize and install compared to standard plywood. Designed with Spill Guard® Technology, Pro Sheets offer breathable surface protection that won't be sidelined by spills. Use with Ram Board Seam Tape and Edge Tape for easy installation. |
|---|---|
| Bullet 1 | Heavy-Duty - 8X thicker than Builder’s Paper |
| Bullet 2 | 48” x 96” floor protection sheets |
| Bullet 3 | Designed with Spill Guard® Technology |
| Bullet 4 | Breathable surface protection |
| Bullet 5 | Recyclable |