Main Image
Window Shield™ Protection Film, 30-45day, Clear, 36" x 250'
W2C36250
W2C36250
| Item Number | W2C36250 |
|---|---|
| Name | Window Shield™ Protection Film, 30-45day, Clear, 36" x 250' |
| UPC Barcode | 796976005032 |
| COO | China |
| Brand | SURFACE SHIELDS |
| Basic Unit of Measure | EA |
| Alternate UOM | PAL |
| Alternate UOM Conversion | 190 |
| Material | Plastic |
| Product Category (Computed Property) | Films |
| Item OOP Weight: Net Weight | 8.00000 |
|---|---|
| Item Packaged Dimensions | 36.25L x 4.5W x 4.5H |
| Case Pack Dimensions | 36.25L x 4.5W x 4.5H |
| Marketing Copy | Window Shield is a protective film used to protect against mortar stains, stucco, overspray and more. Protective window film can be left on surfaces for up to 45 days, leaving no residue behind. Self adhering protection film is ideal for windows and glass, and is available in various sizes. |
|---|---|
| Bullet 1 | Protective window film |
| Bullet 2 | Can be left of surface for up to 45 days |
| Bullet 3 | Leaves no residue |
| Bullet 4 | Window film protects against mortar stains, stucco, overspray and more |
| Bullet 5 | Saves time and labor |