Avanti 5.2 cu. ft. Compact Refrigerator, in Stainless Steel (AR52T3SB)
AR52T3S
- 5.2 cu. ft. capacity
- Two adjustable/removable glass shelves and glass top crisper
- Full range temperature control
AR52T3S
| SKU | AR52T3SB |
|---|---|
| Description | Avanti 5.2 Cu. Ft. Compact Refrigerator, Stainless Steel |
| UPC | 079841191529 |
| Model | AR52T3S |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooling |
| Category | Refrigerator |
| Subcategory | Compact |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 459.99 |
| Long Description | Keep your snacks and favorite beverages close by in the compact, 5.2 cubic foot black refrigerator with a stainless steel door from Avanti. The perfect lockable mini fridge for the office, dorm, man cave, she shed, bar, bedroom, or anywhere you need a little extra refrigerator space. The door shelves can accommodate 2-liter and gallon bottles, and six 12 oz. cans, as well as other drinks and condiments. Use the adjustable, removable glass shelving to arrange salads, fruits, snacks, and other foods for easy access throughout the day. This compact fridge features automatic defrost so your foods remain fresh and cold. Select the right settings for your items with the full range temperature control. |
|---|---|
| Bullet 1 | 5.2 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | Two adjustable/removable glass shelves and glass top crisper |
| Bullet 3 | Full range temperature control |
| Bullet 4 | Automatic defrost |
| Bullet 5 | Black interior with interior light |
| Bullet 6 | Adjustable leveling legs |
| Bullet 7 | Security lock at the bottom of the door |
| Bullet 8 | Space-saving recessed door handle and flush back design |
| Bullet 9 | Reversible door, left or right swing |
| Bullet 10 | ENERGY STAR® certified |
| Bullet 11 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Instruction Manual | https://images.salsify.com/image/upload/s--6_kKhpJ4--/ec1c814bc691e0d83ae2d34bcaa6f2ccf534dab3.pdf |
|---|---|
| Spec Sheet | https://images.salsify.com/image/upload/s--Ol03bCS1--/14cf3a6f5cff442329d29601a6655b93df83e464.pdf |
| Energy Guide PDF | |
| Parts & Accessories PDF | https://images.salsify.com/image/upload/s--nokkm5ly--/771e8bcc5d940ffca9caaf36e56ebcb0593e2f75.pdf |
| Image - Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 24.50" x 23.50" x 33.50" |
| Item Weight (lb) | 68.36 |
| Installation Type | Freestanding |
| Door Material | Metal |
| Door Color/Finish | Stainless Steel |
| Door Storage Type |
|
| Door Swing Orientation | Reversible |
| Depth - Door Open 90° (in) | 48 |
| Depth - Excluding Door (in) | 21" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 24.50" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 33.25" |
| Capacity | 5.2 cu. ft. |
| Fresh Food Capacity | 5.2 cu. ft. |
| Freezer Type | No Freezer |
| Material |
|
| Shelf Material | Glass |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1800W |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Temperature Range (°F) | 34° - 50° |
| Avg. Energy Consumption (kWh / day) | 258 |
| Adjustable Shelves | Yes |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Cooling System | Compressor |
| Control Type | Manual |
| Integrated Lock | No |
| Ice Maker Included | No |
| Undercounter | No |
| Water Dispenser | No |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Defrost System Type | Auto / Cycle |
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Shelves | 3 |
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer, Developmental |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 414862 |
| EnergyStar Certified | Yes |
| EnergyStar Report # | 2349175 |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Ounces | 0.88 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 26.00" x 25.25" x 34.75" |
| Shipping Weight (lb) | 88 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 69.50" |
| Pallet Quantity | 6 |
| Pallet Ti/Hi | 3/2 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 150 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.21.0010 |