Avanti Garage Ready Vertical Freezer, 7 cu. ft, in White (AV701VFB0W)
AV701VFB
- 7.0 cu. ft. capacity
- Choose between refrigerator or freezer function
- Energy efficient, adjustable glass shelves,and interior temperature control
AV701VFB
| SKU | AV701VFB0W |
|---|---|
| Description | Avanti 7.0 cf vertical freezer, white |
| UPC | 079841000241 |
| Model | AV701VFB |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooling |
| Category | Freezer |
| Subcategory | Vertical |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Parts and Labor |
| SRP | 399.99 |
| Long Description | The Avanti Garage Ready Vertical Freezer, is a game-changer for anyone looking to unlock extra space and savings. With its ample storage, space-saving design, and energy-efficient features, this freezer offers convenience, organization, and long-term savings. Not only does the Avanti Vertical Freezer give you more storage flexibility, with adjustable glass shelves and reversable door installation, it also allows you to choose between refrigerator or freezer function, providing you with the flexibility to store a variety of items based on your needs. The appliance is specifically designed to be "Garage Ready" when used as a freezer. If you opt for the refrigerator function and set the thermostat in the "fridge" range, it is recommended to use the appliance in a climate-controlled space with an ambient temperature range of 50F - 109F. Plus, it features an easy-to-use adjustable temperature control system, allowing you to set the perfect temperature for your needs. Designed to be energy-efficient, it helps reduce energy consumption and save on electricity bills while still providing superior performance. Avanti Garage Ready Vertical Freezer, 7 cu. ft. is packed with features offering convenience, savings, and improved organization. Unlock extra space and savings with the Avanti! |
|---|---|
| Bullet 1 | 7.0 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | Convertible design to easily switch between refrigerator and freezer mode |
| Bullet 3 | "Garage Ready" only when used as a freezer; the unit should be in the 50F - 109F ambient temperature range when set to the "cooling" range |
| Bullet 4 | ENERGY STAR certified. Utilizes energy efficiency, minimizing electricity consumption without compromising on performance. |
| Bullet 5 | Features a reversible door, providing flexibility in terms of placement. Whether you prefer a left or right hinge orientation, you can easily adjust the door to open in the desired direction |
| Bullet 6 | Includes adjustable glass shelves, allowing you to customize the storage space according to your needs |
| Bullet 7 | Interior temperature control for adjustable settings |
| Bullet 8 | Manual defrost for consistent freezing temperature |
| Bullet 9 | -11°F-10°F(FREEZER mode) 32°F-50°F(FRIDGE mode) |
| Bullet 10 | Covered by Avanti's 1 Year Manufacturer Limited Warranty (Parts and Labor) |
| Use and Care Instructions | Power off. Wipe down the interior walls, shelves and bins with mild dish soap and warm water. Pat dry. |
| Included Components | Instruction Booklet |
| Instruction Manual | https://images.salsify.com/image/upload/s--hQC3zs04--/ihvquv293j2lizrqlott.pdf |
|---|---|
| Spec Sheet | https://images.salsify.com/image/upload/s--zzUYmJq6--/tclrzwvixnholnbp4mdy.pdf |
| Image - Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 22.40" x 21.50" x 56.10" |
| Item Weight (lb) | 90.41 |
| Installation Type | Freestanding |
| Cutout Depth - Front to Back (in) | 26.40" |
| Cutout Height - Top to Bottom (in) | 58.10" |
| Cutout Width - Side to Side (in) | 25.50" |
| Interior Dimensions (in) | 16.50" x 48.60" x 15.80" |
| Door Material | Painted steel |
| Door Color/Finish | White/Smooth |
| Door Storage Type | None |
| Door Swing Orientation | Reversible |
| Depth - Door Open 90° (in) | 41.90" |
| Depth - Excluding Door (in) | 22.75 |
| Depth - Excluding Handles (in) | 22.40" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 56.10" |
| Capacity | 7.0 cu. ft. |
| Freezer Type | Full Freezer |
| Freezer Capacity | 7 cu. ft. |
| Volume Capacity | 7 cu. ft. |
| Material | 14.90% glass, 18.00% plastic, 25.50% foaming, and 43.80% metal |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 1.5A/115V/172.5W |
| Cordless | No |
| Cord Length (in) | 60" |
| Plug Type | B |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Temperature Range (°F) | -11° - 50° |
| Ambient Temperature Range | 0° - 110° |
| First Zone Minimum Temperature (°F) | -11° |
| First Zone Maximum Temperature (°F) | 10° |
| Avg. Energy Consumption (kWh / day) | 0.810958904109589 |
| Avg. Energy Consumption (kWh / year) | 296 |
| Adjustable Shelves | Yes |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Cooling System | Compressor |
| Control Type | Mechanical |
| Integrated Lock | No |
| Drain Included | No |
| Ice Maker Included | No |
| Quiet Operation | Yes |
| Undercounter | No |
| Water Dispenser | No |
| Interior Lighting | No |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Defrost System Type | Manual |
| Panel Ready | No |
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 4 |
| Certifications Verified | Yes |
|---|---|
| AB1200 Label Needed | None |
| AB1200 Compliant | Yes |
| Prop 65 Compliant | Yes |
| BPA Free | No |
| PFAS Free | Yes |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| Registered in WERCS | No |
| North American Gas/Electric Certification | cTUVus Listed |
| Safety Certification # |
|
| Sanitation | Not Required |
| CE Marked | No |
| CE Test Report # | no |
| CE-EMC Certified | No |
| CE-LVD Certtified | No |
| IEC Certified | No |
| REACH Tested | No |
| ROHS Compliant | No |
| PAH Tested | No |
| CB Certified | No |
| GS Certified | No |
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 414862 |
| EnergyStar Certified | Yes |
| EnergyStar Report # | 3531258 |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | No |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Type | R600a |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 23.20" x 22.60" x 57.90" |
| Shipping Weight (lb) | 100 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 61.90" |
| Pallet Quantity | 2 |
| Pallet Ti/Hi | 2/1 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 175 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.40.0000 |