Avanti 6.0 cu. ft. Commercial Beverage Center, in White (BCC6Q1BG)
BCC6Q
- 6.0 cu. ft. capacity
- U.L. rated for commercial use
- Frost-free cooling system
BCC6Q
| SKU | BCC6Q1BG |
|---|---|
| Description | Avanti 6.0 Cu. Ft. Commercial Beverage Center, Black |
| UPC | 079841160617 |
| Model | BCC6Q |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooling |
| Category | Beverage Center |
| Subcategory | Commercial Beverage Center |
| Commercial / Residential | Commercial |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 864.99 |
| Long Description | Keep beverages cold in this 6.0 cubic feet commercial beverage center from Avanti. The perfect lockable fridge for the office, restaurant, cafe, hotel, convenience store, or anywhere you need extra refrigerator cooling and storage space. Easily view drink choices through the glass door. Use the adjustable, removable shelving to arrange drinks for easy access. This commercial beverage Center features automatic defrost so drinks stay perfectly chilled, and a customizable light-box at the top. |
|---|---|
| Bullet 1 | 6.0 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | U.L. rated for commercial use |
| Bullet 3 | Frost-free cooling system |
| Bullet 4 | LED interior lighting |
| Bullet 5 | Customizable light box at the top w/additional clear insert for custom graphics |
| Bullet 6 | Self-closing door with integrated handle |
| Bullet 7 | Three adjustable/removable shelves |
| Bullet 8 | Security lock at the bottom of the door |
| Bullet 9 | Space saving flush back design |
| Bullet 10 | Rollers for easy movement |
| Bullet 11 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 23" x 22" x 52.75" |
| Item Weight (lb) | 106 |
| Installation Type | Freestanding |
| Door Material | Glass |
| Door Color/Finish | Clear |
| Door Swing Orientation | Right |
| Depth - Door Open 90° (in) | 45 |
| Depth - Excluding Door (in) | 19.75" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 22.25" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 52.50" |
| Capacity | 6.0 cu. ft |
| Material |
|
| Shelf Material | Wire |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1800W |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Temperature Range (°F) | 34° - 43° |
| First Zone Minimum Temperature (°F) | 34° |
| First Zone Maximum Temperature (°F) | 43° |
| Avg. Energy Consumption (kWh / day) | 1.346 |
| Adjustable Shelves | Yes |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Compressor Location | Bottom |
| Cooling System | Compressor |
| Control Type | Manual |
| Integrated Lock | Yes |
| Undercounter | No |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Defrost System Type | Automatic |
| Number of Doors | 1 |
|---|
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer, Developmental |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 418309 |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| ADA Compliant | No |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Ounces | 1.7 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 24.75" x 23.00" x 52.50" |
| Shipping Weight (lb) | 119 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 30.00" x 34.00" x 57.00" |
| Pallet Weight (lbs) | 143 |
| Pallet Quantity | 1 |
| Pallet Ti/Hi | 1 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 150 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.50.0080 |