Avanti Beverage Center, 133 Can Capacity, in Stainless Steel with Black Cabinet (BVB52T4S)
BVB52T
- 5.2 cu. ft. capacity
- Holds up to 133 cans
- 24" Built-In
BVB52T
| SKU | BVB52T4S |
|---|---|
| Description | Avanti 133 Can Beverage Center, Stainless Steel W/ Black |
| UPC | 079841524198 |
| Model | BVB52T |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooling |
| Category | Beverage Center |
| Subcategory | Beverage Center |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 649.99 |
| Long Description | Keep your favorite drinks close by in the compact, 5.2 cubic feet beverage center with stainless steel frame and double pane tempered glass door from Avanti. This 24-inch wide, single-zone mini fridge is perfect for the office, dorm, man cave, she-shed, bar, bedroom, or anywhere you need a little extra refrigerator cooling and storage space. Easily view your drink choices through the glass door. Use the wire shelving and specially designed bottom shelf to arrange beverages for easy access throughout the day. This compact fridge holds 133 cans (12 oz) features automatic defrost, so your drinks stay perfectly chilled. Select the right settings at the touch of a button and monitor the temperature (C°/F°) with the temperature monitoring LED electronic display. |
|---|---|
| Bullet 1 | 5.2 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | Holds up to 133 cans |
| Bullet 3 | 24" Built-In |
| Bullet 4 | Adjustable thermostat control: 37° – 65° F |
| Bullet 5 | Electronic control and display for monitoring temperature (C°/F°) |
| Bullet 6 | Long life/cool LED interior display lighting with ON/OFF switch |
| Bullet 7 | Reversible, double pane tempered glass door |
| Bullet 8 | Four wire shelves (3 pull-out) |
| Bullet 9 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 25.25" x 23.5" x 33.5" |
| Item Weight (lb) | 92.61 |
| Installation Type | Freestanding |
| Door Material | Glass |
| Door Color/Finish | Clear |
| Door Swing Orientation | Reversible |
| Depth - Door Open 90° (in) | 48.75 |
| Depth - Excluding Door (in) | 21" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 22.50" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 33" |
| Capacity | 5.2 cu. ft. |
| Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1650W |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Temperature Range (°F) | 37° - 65° |
| First Zone Minimum Temperature (°F) | 37° |
| First Zone Maximum Temperature (°F) | 65° |
| Adjustable Shelves | No |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Cooling System | Compressor |
| Control Type | Manual |
| Integrated Lock | No |
| Undercounter | Yes |
| Defrost System Type | Automatic |
| Number of Doors | 1 |
|---|
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | CCMS AUDIT |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Ounces | 1.06 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 27.00" x 25.00" x 38.00" |
| Shipping Weight (lb) | 112 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 45.00" |
| Pallet Quantity | 2 |
| Pallet Ti/Hi | 2 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 150 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.50.0080 |