Avanti 9.5 cu. ft. Commercial Glass Top Freezer or Refrigerator, in White (CFC836Q0WG)
CFC836Q
- 9.5 cu. ft. capacity
- ETL rated for commercial use
- Easy open sliding glass top display doors
CFC836Q
| SKU | CFC836Q0WG |
|---|---|
| Description | Avanti 9.5 Cu. Ft. Commercial Refrigerator/Freezer, White |
| UPC | 079841168361 |
| Model | CFC836Q |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooling |
| Category | Freezer |
| Subcategory | Chest |
| Commercial / Residential | Commercial |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 819.99 |
| Long Description | This 9.5 cubic feet commercial, glass top chest freezer from Avanti allows you to see and display frozen food without opening the lid every time. This freezer can convert to a refrigerator or beverage cooler and is perfect for use in a restaurant, cafe, convenience store, and more. Additional features such as a fast freeze switch, security lock, and rollers for easy movement make this chest freezer a must-have for any home or a business owner. |
|---|---|
| Bullet 1 | 9.5 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | ETL rated for commercial use |
| Bullet 3 | Easy open sliding glass top display doors |
| Bullet 4 | Converts from a freezer to a refrigerator or beverage cooler |
| Bullet 5 | Defrost drain |
| Bullet 6 | Adjustable temperature control |
| Bullet 7 | 2 removable storage basket |
| Bullet 8 | Power indicator light |
| Bullet 9 | Security lock |
| Bullet 10 | Fast freeze setting |
| Bullet 11 | Rollers for easy movement |
| Bullet 12 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Use and Care Instructions | Wash the inside with a damp warm cloth containing a water and baking soda solution |
| Included Components | 2 Removable Storage Baskets |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 27.5" x 41" x 36.5" |
| Item Weight (lb) | 95.92 |
| Installation Type | Freestanding |
| Door Material | Glass |
| Door Color/Finish | White |
| Door Swing Orientation | Sliding |
| Capacity | 9.5 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 9.5 cu. ft. |
| Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1650W |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Temperature Range (°F) | -10° - 41° |
| Avg. Energy Consumption (kWh / day) | 1.96 |
| Outdoor Use | No |
|---|---|
| Compressor Location | Bottom Mounted |
| Cooling System | Compressor |
| Control Type | Manual |
| Integrated Lock | Yes |
| Ice Maker Included | No |
| Undercounter | No |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Automatic Shut Off | No |
| Defrost System Type | Manual |
| Number of Doors | 2 |
|---|
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 418309 |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | No |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Ounces | 2.47 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 30.00" x 42.75" x 34.75" |
| Shipping Weight (lb) | 120 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 70.00" |
| Pallet Quantity | 2 |
| Pallet Ti/Hi | 2 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 200 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.30.0000 |