Avanti 36" Compact Miniature Kitchen, Stainless Steel Countertop, in White (CK3616)
CK3616
- 2.2 cu. ft. capacity
- Two electric heating elements (500/900 Watts)
- Stainless steel countertop and sink with chrome faucet
CK3616
| SKU | CK3616 |
|---|---|
| Description | Avanti 36" Compact Kitchen, White |
| UPC | 079841136162 |
| Model | CK3616 |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooking |
| Category | Compact Kitchen |
| Subcategory | Compact Kitchen |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 1399.99 |
| Long Description | Solve small kitchen space problems with the 36" compact kitchen from Avanti. This all-in-one kitchenette with stainless steel countertop, backsplash, and sink, two-element electric coil cooking range, built-in refrigerator, and separate storage drawer and cabinet. It's perfect for the hotel room, office, bar, studio apartment, tiny home, dorms, condo, vacation home, or anywhere kitchen space is a premium. The mini-fridge features two adjustable/removable wire shelves, built-in door bins, and a reversible door. The full range temperature control and automatic defrost system ensure's your food and beverages stay fresh and cold throughout the day. |
|---|---|
| Bullet 1 | 2.2 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | Two electric heating elements (500/900 Watts) |
| Bullet 3 | Stainless steel countertop and sink with chrome faucet |
| Bullet 4 | Integrated stainless steel backsplash |
| Bullet 5 | Storage drawer |
| Bullet 6 | Storage area with door |
| Bullet 7 | Power indicator lights |
| Bullet 8 | ENERGY STAR® certified |
| Bullet 9 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Included Components | AR2406W |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 24.00" x 36.00" x 39.75" |
| Item Weight (lb) | 88.20 |
| Installation Type | Built-In |
| Door Material | Metal |
| Door Color/Finish | White |
| Door Storage Type | Yes |
| Door Swing Orientation | Right |
| Depth - Door Open 90° (in) | 60 |
| Depth - Excluding Door (in) | 23.50" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 24" |
| Capacity | 2.2 cu. ft. |
| Freezer Type | No Freezer |
| Material |
|
| Cooking Surface Material | Coil |
| Shelf Material | Glass |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1650W |
| Cordless | No |
| Plug Type | J |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Temperature Range (°F) | 34° - 55° |
| Outdoor Use | No |
|---|---|
| Cooling System | Compressor |
| Control Type | Dial |
| Integrated Lock | No |
| Ice Maker Included | No |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Size | 36" |
| Defrost System Type | Auto / Cycle |
| Number of Burners | 2 |
|---|---|
| Number of Doors | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Not Required |
| EnergyStar Certified | Not Applicable |
| CEC Certified | Not Required |
| NRCan Listed | Not Required |
| ADA Compliant | No |
| TAA Compliant | No |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 27.00" x 38.00" x 43.75" |
| Shipping Weight (lb) | 139 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 47.75" |
| Pallet Weight (lbs) | 174 |
| Pallet Quantity | 1 |
| Pallet Ti/Hi | 1 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 150 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.50.0080 |