Avanti 1.38 cu. ft. Compact Top Loader Washer Machine, in White (CTW14X0W-IS)
CTW14X
- 1.38 cu. ft. capacity
- Lightweight for easy portability
- 8 automatic cycles
CTW14X
| SKU | CTW14X0W-IS |
|---|---|
| Description | Avanti 1.38 Cu. Ft. Compact Washer, White |
| UPC | 079841231409 |
| Model | CTW14X |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cleaning |
| Category | Laundry |
| Subcategory | Top-Load Washing Machine |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 349.99 |
| Long Description | Solve small laundry space problems with the compact, 1.38 cubic feet, white, top load, portable, washer from Avanti. The perfect portable laundry washing machine for the dorm, studio apartment, basement, RV, tiny home, rental room, condo, vacation home, or anywhere you need a small washer. This compact washer includes a washer sink attachment that allows you to hook up to a standard sink faucet and uses a standard 120V electrical connection. It's easy to store and use with its electronic control display, variety of cycles, load sizes, and temperature options to fit your laundry needs. |
|---|---|
| Bullet 1 | 1.38 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | Lightweight for easy portability |
| Bullet 3 | 8 automatic cycles (Normal, Heavy, Gentle, Speed Wash, Whites, Spin, Cotton, Tub Clean) |
| Bullet 4 | 3 load size selections (Small, Medium, Large) |
| Bullet 5 | 3 temperature options (Cold, Hot, Warm) |
| Bullet 6 | Electronic controls with LED display |
| Bullet 7 | Delay start option |
| Bullet 8 | Child safety lock |
| Bullet 9 | Uses a standard 120V electrical connection and can hook up to a standard sink faucet |
| Bullet 10 | Hot and cold water inlets |
| Bullet 11 | Bottom pulsator wash action |
| Bullet 12 | Stainless steel tub helps protect fabrics from snagging |
| Bullet 13 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Included Components | Hoses |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 19.75" x 20.00" x 33.25" |
| Item Weight (lb) | 44.10 |
| Installation Type | Freestanding |
| Hose Length (in) |
|
| Door Material | Plastic |
| Door Color/Finish | Clear |
| Door Swing Orientation | Top-Load |
| Depth - Door Open 90° (in) | 19.75 |
| Height w/ Lid Open 90° (in) | 44.50" |
| Capacity | 1.38 cu. ft. |
| Volume Capacity | 9.92 lbs |
| Material |
|
| Tub Material | Stainless Steel |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1800W |
| Cordless | No |
| Cord Length (in) | 71" |
| Plug Type | B |
| Temperature Options |
|
| RPM | 700 |
| Avg. Energy Consumption (kWh / year) | 51 |
| Control Type | Electronic |
|---|---|
| Integrated Lock | Yes |
| Cycles Included |
|
| Size | 1.38 cu. ft. |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Load Size Options |
|
| Number of Cycles | 8 |
|---|---|
| Number of Doors | 1 |
| Number of Rinse Cycles | 1 |
| Number of Speeds | 1 |
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer, Developmental |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 423621 |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 21.50" x 21.25" x 35.25" |
| Shipping Weight (lb) | 58 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x " |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 100 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8450.11.0040 |