Avanti 0.84 cu. ft. Compact Top Loader Washer Machine, in White (CTW84X0W-IS)
CTW84X
- 0.84 cu. ft. capacity
- Lightweight for easy portability
- 8 automatic cycles
CTW84X
| SKU | CTW84X0W-IS |
|---|---|
| Description | Avanti 0.84 Cu. Ft. Compact Washer, White |
| UPC | 079841238408 |
| Model | CTW84X |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cleaning |
| Category | Laundry |
| Subcategory | Top-Load Washing Machine |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 299.99 |
| Long Description | Solve small laundry space problems with the compact, 0.84 cubic foot, white, top load, portable, washer from Avanti. The perfect portable laundry washing machine for the dorm, studio apartment, basement, RV, tiny home, rental room, condo, vacation home, or anywhere you need a small washer. This compact washer includes a washer sink attachment that allows you to hook up to a standard sink faucet and uses a standard 120V electrical connection. It's easy to store and use with its electronic control display, variety of cycles, and load sizes to fit your laundry needs. |
|---|---|
| Bullet 1 | 0.84 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | Lightweight for easy portability |
| Bullet 3 | 8 automatic cycles (Normal, Heavy, Gentle, Speed Wash, Whites, Spin, Cotton, Tub Clean) |
| Bullet 4 | 3 load size selections (Small, Medium, Large) |
| Bullet 5 | Cold water inlets |
| Bullet 6 | Uses a standard 120V electrical connection and can hook up to a standard sink faucet |
| Bullet 7 | Electronic controls with LED display |
| Bullet 8 | Auto-power off and control lock out |
| Bullet 9 | Bottom pulsator wash action |
| Bullet 10 | Stainless steel tub helps protect fabrics from snagging |
| Bullet 11 | Safety/splash guard lid |
| Bullet 12 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Included Components | Hoses |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 18.25" x 17.5" x 31.25" |
| Item Weight (lb) | 39.69 |
| Installation Type | Freestanding |
| Door Material | Plastic |
| Door Color/Finish | Clear |
| Door Swing Orientation | Top-Load |
| Height w/ Lid Open 90° (in) | 41" |
| Capacity | 0.84 cu. ft. |
| Material |
|
| Tub Material | Stainless Steel |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1800W |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Temperature Options |
|
| RPM | 700 |
| Avg. Energy Consumption (kWh / year) | 25 kWh |
| Control Type | Electronic |
|---|---|
| Integrated Lock | Yes |
| Cycles Included |
|
| Size | 0.84 cu. ft. |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Load Size Options |
|
| Number of Cycles | 8 |
|---|---|
| Number of Doors | 1 |
| Number of Rinse Cycles | 1 |
| Number of Speeds | 1 |
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 423621 |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 20.00" x 19.00" x 33.50" |
| Shipping Weight (lb) | 48 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 38.00" |
| Pallet Quantity | 4 |
| Pallet Ti/Hi | 4/2 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 150 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8450.11.0040 |