Avanti 2.6 cu. ft. Compact Front Loader Clothes Dryer, in White (D110J2P-IS)
D110J
- 2.6 cu. ft. capacity
- Lightweight for easy portability
- 9 lbs. drying capacity
D110J
| SKU | D110J2P-IS |
|---|---|
| Description | Avanti 2.6 Cu. Ft. Front Load Electric Portable Dryer, White |
| UPC | 079841111022 |
| Model | D110J |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cleaning |
| Category | Laundry |
| Subcategory | Compact Dryer |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 419.99 |
| Long Description | Solve small laundry space problems with the compact, 2.6 cubic feet, front load, portable, electric dryer from Avanti. The perfect portable clothes dryer for the dorm, studio apartment, basement, RV, tiny home, rental room, condo, vacation home, or anywhere you need a small washer. Dry laundry at your convenience with this 110V compact dryer designed for flexible installation so it can fit your space needs. |
|---|---|
| Bullet 1 | 2.6 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | Lightweight for easy portability |
| Bullet 3 | 9 lbs. drying capacity |
| Bullet 4 | Auto dry / timed dry settings |
| Bullet 5 | Air dry (fabric refresh) anti-wrinkle |
| Bullet 6 | Front load window |
| Bullet 7 | Multiple installation options |
| Bullet 8 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Included Components |
|
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 18.75" x 23.75" x 27.50" |
| Item Weight (lb) | 48.51 |
| Installation Type | Freestanding |
| Door Material | Plastic |
| Door Color/Finish | Clear |
| Door Swing Orientation | Front-Load |
| Depth - Door Open 90° (in) | 42.5 |
| Depth - Excluding Door (in) | 15.50" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 18" |
| Capacity | 2.6 cu.ft. |
| Volume Capacity | 9 lbs |
| Material |
|
| Tub Material | Stainless Steel |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 12.7A/120V/1400W |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Control Type | Electronic |
|---|---|
| Cycles Included |
|
| Vent Placement | Back/Bottom |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Settings | 3 |
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | CCMS AUDIT |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 19.25" x 26.00" x 30.25" |
| Shipping Weight (lb) | 59 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 64.50" |
| Pallet Quantity | 6 |
| Pallet Ti/Hi | 3/2 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 150 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8451.21.0090 |