Avanti ELITE Series 20" Electric Range Oven, in Stainless Steel (DER20P3S)
DER20P
- 2.0 cu. ft. capacity
- 20-inch freestanding electric range
- Black Euro-Kera glass top with 4 cooking zones
DER20P
| SKU | DER20P3S |
|---|---|
| Description | Avanti 20" Elite Series Electric Range, Stainless Steel |
| UPC | 079841152032 |
| Model | DER20P |
| Brand | Avanti |
| Collection | ELITE |
| Product Line | Cooking |
| Category | Range |
| Subcategory | Electric |
| Commercial / Residential | Residential |
| Secondary/Replacement SKU/Transitioning To SKU (Updated Version) |
|
| Item Status | Established |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| SRP | 1389.99 |
| MAP Price | 1199.99 |
| Long Description | The Avanti ELITE Series 20-inch Electric Range Oven, designed for home chefs seeking style, efficiency, and versatility. This sleek freestanding range features a stunning black Euro-Kera glass top with four cooking zones: two large 8-inch burners for bigger pots, and two smaller 6-inch burners for delicate simmering, delivering precise heat control for every meal. Inside, the spacious 2.0 cu. ft. convection oven uses a powerful fan to ensure even heat distribution and perfectly baked dishes every time. The seamless, framed glass oven door adds an elegant flair and makes monitoring your food effortless. Additionally, the included auto-close storage drawer keeps baking sheets and pans neatly tucked away. Elevate your cooking with the automatic rotisserie function and broiler, complete with a broiling pan and rotisserie accessories (spit rod and two forks) to create juicy, evenly cooked roasts with crisped edges. Two adjustable oven racks provide added flexibility for cooking multiple dishes, while six LED backlit control knobs and a digital timer and clock put intuitive operation at your fingertips. Designed with safety and convenience in mind, the Avanti range includes anti-tip brackets. It also features a stylish backsplash with integrated oven vents to ensure optimal ventilation and longevity. The range is backed by Avanti’s 2-year limited manufacturer warranty, providing peace of mind with your investment. NOTE: Installation requires a separate power cord (not included). Consult your installer or retailer to ensure you select the correct cord based on home outlet type |
|---|---|
| Bullet 1 | 2.0 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | 20-inch freestanding electric range |
| Bullet 3 | Black Euro-Kera glass top with 4 cooking zones (two 6” and two 8”) |
| Bullet 4 | 2 oven racks and 1 broiler pan as well as auto-close storage drawer |
| Bullet 5 | Seamless framed glass oven door |
| Bullet 6 | 6 LED backlit control knobs |
| Bullet 7 | Digital timer/clock |
| Bullet 8 | Backsplash with integrated oven vents for proper air circulation |
| Bullet 9 | Anti-tip brackets |
| Bullet 10 | ADA compliant |
| Bullet 11 | Covered by Avanti's 2-Year Limited Warranty |
| Bullet 12 | Installation requires a separate power cord (not included). Consult your installer or retailer to ensure you select the correct cord based on home outlet type |
| Included Components | Power cord sold separately |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 25.25" x 19.5" x 37.5" |
| Item Weight (lb) | 120.59 |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Dimensions (in) | 17.75 x 14.5 x 14.12 |
| Door Material | Glass |
| Door Color/Finish | Clear |
| Door Swing Orientation | Drop-Down |
| Depth - Door Open 90° (in) | 44.75 |
| Capacity | 2 cu. ft. |
| Material |
|
| Cooking Surface Material | Radiant |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 40A/220V/8800W |
| Plug Type | B |
| Temperature Options |
|
| Temperature Range (°F) | 200° - 550° |
| Element 1 Size (in.) | 8" |
| Element 1 Wattage | 1800W |
| Element 2 Size (in.) | 6" |
| Element 3 Size (In.) | 8" |
| Element 3 Wattage | 1800W |
| Element 4 Size (In.) | 6" |
| Element 4 Wattage | 1200W |
| Gas Type | None |
| Control Type | Mechanical |
|---|---|
| Convection Cooking | No |
| Integrated Lock | No |
| Timer | Yes |
| Warming Center | No |
| Size | 20" |
| Cleaning Feature | Manual |
| Cooking Surface Area | Smoothtop |
| Number of Burners | 4 |
|---|---|
| Number of Doors | 1 |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Rack Positions | 3 |
| Number of Racks | 2 |
| AB1200 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Compliant | Yes |
| Prop 65 Warning Type | Cancer, Developmental |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Not Required |
| CEC Certified | Not Required |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| AB1200 Claim | This product contains: FEP and PFA. For more information about chemicals in this product, visit: https://thelegacycompanies.com/home/244-2/ |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Gift Box Dimensions (in) | 26.00" x 22.00" x 39.75" |
| Gift Box Weight (lb) | 105 |
| Shipping Dimensions (in) | 30.00" x 34.00" x 43.75" |
| Shipping Weight (lb) | 175 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 44.75" |
| Pallet Quantity | 2 |
| Pallet Ti/Hi | 2/1 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 175 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8516.60.4074 |