Avanti 18" Built In Dishwasher, in White (DWF18V0W)
DWF18V
- 18" dishwasher
- 8 standard place settings capacity
- Electronic control panel with LED display and cycle status indicators
DWF18V
| SKU | DWF18V0W |
|---|---|
| Description | Avanti 18" Built In Dishwasher, White |
| UPC | 079841211807 |
| Model | DWF18V |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cleaning |
| Category | Dishwasher |
| Subcategory | Built-In |
| Commercial / Residential | Residential |
| Secondary/Replacement SKU/Transitioning To SKU (Updated Version) | DWF18V3S |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 449.99 |
| Long Description | Lighten workloads with this 18" dishwasher from Avanti. The perfect dishwasher for the office, studio apartment, basement, tiny home, rental room, condo, vacation home, or anywhere you need a small dishwasher. |
|---|---|
| Bullet 1 | 18" dishwasher |
| Bullet 2 | 8 standard place settings capacity |
| Bullet 3 | Electronic control panel with LED display and cycle status indicators |
| Bullet 4 | Delayed start and 3 additional wash options (High Temp Wash, Sanitize, Extra Dry) |
| Bullet 5 | 6 automatic cycles (Regular, Automatic, Intensive, Delicate, Super, Rinse) |
| Bullet 6 | Rinse aid dispenser |
| Bullet 7 | Nylon coated upper and lower racks |
| Bullet 8 | Low noise rating: 53 decibels |
| Bullet 9 | Three-stage filtering system |
| Bullet 10 | Unit is ADA compliant |
| Bullet 11 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Bullet 12 | Energy Star Certified |
| Bullet 13 | Unit Weighs 61 lbs |
| Included Components | Silverware basket |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 24.25" x 17.75" x 32.25" |
| Item Weight (lb) | 70.60 |
| Installation Type | Built-In |
| Cutout Depth - Front to Back (in) | 22.43 |
| Cutout Height - Top to Bottom (in) | 34.28 |
| Cutout Width - Side to Side (in) | 17.75 |
| Door Material | Metal |
| Door Color/Finish | White |
| Door Swing Orientation | Drop-Down |
| Depth - Door Open 90° (in) | 42 |
| Depth - Excluding Door (in) | 20.25" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 24.25" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 32.25" |
| Material |
|
| Tub Material | Stainless Steel |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1650W |
| Control Type | Digital |
|---|---|
| Cycles Included |
|
| Hard Food Disposer | Yes |
| Quiet Operation | Yes |
| Size | 18" |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Sanitary Wash / Rinse | No |
| Number of Cycles | 6 |
|---|---|
| Number of Doors | 1 |
| Number of Place Settings | 8 |
| Number of Racks | 2 |
| AB1200 Label Needed | None |
|---|---|
| AB1200 Compliant | Yes |
| Prop 65 Compliant | Yes |
| Prop 65 Warning Type | This product can expose an individual to chemicals that have been identified by the state of California to possibly be dangerous leading to various diseases, birth defects or other human reproductive system harm. For more information go to WWW.P65Warnings.ca.gov. |
| BPA Free | Yes |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | No |
| North American Gas/Electric Certification | cULus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | CCMS AUDIT |
| EnergyStar Certified | Yes |
| EnergyStar Report # | 3994150 |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 26.50" x 20.00" x 34.00" |
| Shipping Weight (lb) | 82 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 38.00" |
| Pallet Quantity | 2 |
| Pallet Ti/Hi | 3/2 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | TR-TURKEY |
| Freight Class | 175 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8422.11.0000 |