Avanti 18" Built In Dishwasher, in Stainless Steel (DWT18V3S)
DWT18V
- Space Saving 18" dishwasher
- 8 standard place settings capacity
- Electronic control panel with LED display and cycle status indicators
DWT18V
| SKU | DWT18V3S |
|---|---|
| Description | Avanti 18" Built In Dishwasher, Stainless Steel |
| UPC | 079841211838 |
| Model | DWT18V |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cleaning |
| Category | Dishwasher |
| Subcategory | Built-In |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 529.99 |
| Long Description | Solve small kitchen space problems with the compact, 18-inch stainless steel dishwasher from Avanti. The perfect compact dishwasher for the office, studio apartment, basement, RV, tiny home, rental room, condo, vacation home, or anywhere you need a small dishwasher. |
|---|---|
| Bullet 1 | Space Saving 18" dishwasher |
| Bullet 2 | 8 standard place settings capacity |
| Bullet 3 | Electronic control panel with LED display and cycle status indicators |
| Bullet 4 | Delayed start and 3 additional wash options (Hi Temp Wash, Sanitize, Extra Dry) |
| Bullet 5 | 6 automatic cycles (Regular, Automatic, Intensive, Delicate, Super, Rinse) |
| Bullet 6 | Rinse aid dispenser |
| Bullet 7 | Eco - half load mode |
| Bullet 8 | Nylon coated upper and lower racks |
| Bullet 9 | Low noise rating: 53 decibels |
| Bullet 10 | Three-stage filtering system |
| Bullet 11 | Silverware basket with handle |
| Bullet 12 | Unit is ADA compliant |
| Bullet 13 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Included Components | Silverware basket |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 24.25" x 17.75" x 32.25" |
| Item Weight (lb) | 73 |
| Installation Type | Built-In |
| Cutout Depth - Front to Back (in) | 22.43 |
| Cutout Height - Top to Bottom (in) | 35.87 |
| Cutout Width - Side to Side (in) | 23.62 |
| Door Material | Metal |
| Door Color/Finish | Stainless Steel |
| Door Swing Orientation | Drop-Down |
| Depth - Door Open 90° (in) | 42 |
| Depth - Excluding Door (in) | 20.25" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 22.50" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 32.25" |
| Capacity | 8 Place Settings |
| Material |
|
| Tub Material | Stainless Steel |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1650W |
| Cordless | No |
| Cord Length (in) | 72" |
| Decibels (dB) | 51 |
| Avg. Energy Consumption (kWh / year) | 250 |
| Outdoor Use | No |
|---|---|
| Control Type | Digital |
| Cycles Included |
|
| Hard Food Disposer | Yes |
| Quiet Operation | Yes |
| Size | 18" |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Sanitary Wash / Rinse | No |
| Number of Cycles | 6 |
|---|---|
| Number of Doors | 1 |
| Number of Place Settings | 8 |
| Number of Racks | 2 |
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| North American Gas/Electric Certification | cULus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 397838 |
| EnergyStar Certified | Yes |
| EnergyStar Report # | 3994149 |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 26.50" x 20.00" x 34.00" |
| Shipping Weight (lb) | 82 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 46.00" x 40.00" x 39.00" |
| Pallet Quantity | 3 |
| Pallet Ti/Hi | 1.5 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | TR-TURKEY |
| Freight Class | 175 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8422.11.0000 |