Vinotemp Commercial Grade 150 Bottle Capacity Wine Cooler with Glass Door, in Stainless Steel (EL-142SDST)
EL-142SDST
EL-142SDST
| SKU | EL-142SDST |
|---|---|
| Description | 150 Bottle Wine Cooler Glass Door Commercial Grade |
| UPC | 657433015103 |
| Model | EL-142SDST |
| Brand | Vinotemp |
| Collection | Butler Series |
| Product Line | Cooling |
| Category | Wine Cooler |
| Subcategory | Wine Cooler |
| Commercial / Residential | Residential |
| Secondary/Replacement SKU/Transitioning To SKU (Updated Version) |
|
| Item Status | Established |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| SRP | 2799 |
| MAP Price | 2799.00 |
| Long Description | Store your wine collection at precise temperatures in this attractive Vinotemp Dual-Zone Wine Cooler. This wine cooler has 15 sturdy glide-out metal shelves with stainless steel lip, a black body, and dual-pane glass door with stainless steel frame and pole handle. This wine refrigerator allows you to maximize your storage capacity with 13 full size shelves and 2 half size display shelves with enough room to store approximately 150 standard size bottles (750 mL) in the upper and lower zones combined. The digital temperature controller is located in the middle divider, allowing you to set the temperature at ease for the upper zone (40-55°F) and lower zone (55-72°F). Our inverter technology found in the compressor will cool both red and white wines properly and will operate quietly while using less energy. White interior LED lighting allows you to view your collection easily with a simple touch and your wine bottles can be secured safely with the built-in lock and key provided. A front exhaust allows the unit to be built-in or freestanding. With a sleek, stainless steel design, this wine cooler will be an excellent addition to your home. |
|---|---|
| Bullet 1 | Dual-zone wine cooler |
| Bullet 2 | Sleek black cabinet with a dual-pane glass door |
| Bullet 3 | Embraco compressor (Quieter and energy efficient) |
| Bullet 4 | Inverter Technology using the embraco compressor is an energy saver. This feature saves power by 10-20 percent from a regular compressor. Why? Because the inverter system controls the voltage in a compatible way with each circuit board. Engineers in Japan developed this technology. |
| Bullet 5 | Digital temperature control with blue LED readout in the middle divider |
| Bullet 6 | 15 glide-out metal shelves with stainless lip |
| Bullet 7 | Top shelf is removable to fit larger style bottles like Champagne and Magnum |
| Bullet 8 | Front exhaust for built-in or freestanding installation |
| Bullet 9 | Stainless pole handle |
| Bullet 10 | Interior lights |
| Bullet 11 | Security lock and key included |
| Bullet 12 | Bottle capacity: approximately 150 |
| Bullet 13 | Ambient Temperature Range: 60-90°F (15.6-32.2°C) |
| Bullet 14 | Control Temperature Range: 40-72°F (5-22°C) |
| Bullet 15 | Upper Zone (40-55°F) and Lower Zone (55-72°F) |
| Bullet 17 | Unit Weight (Empty): 231 lbs. |
| Bullet 18 | ETL listed for residential and commercial use |
| Use and Care Instructions | Wash the inside surfaces with a warm water and baking soda solution. The solution should be about 2 tablespoons of baking soda to a quart of water. |
| Included Components |
|
| Instruction Manual | https://images.salsify.com/image/upload/s--a7zhgItA--/pojfv2r87rlpbvpgfklx.pdf |
|---|---|
| Spec Sheet | |
| Energy Guide PDF | https://images.salsify.com/image/upload/s--2ibTi6Bc--/kmyu6gwqucfscijhwsdl.pdf |
| Image - Warranty | https://images.salsify.com/image/upload/s--NM5sAt37--/csgpzaxtiw4wul8r4qve.pdf |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 26.75" x 23.50" x 69.75" |
| Item Weight (lb) | 222.71 |
| Installation Type | Freestanding or Built-In |
| Door Material | Stainless Steel|Glass |
| Door Color/Finish | Glass |
| Door Swing Orientation | Right |
| Depth - Door Open 90° (in) | 48.8 |
| Depth - Excluding Door (in) | 24.80" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 26.75" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 69" |
| Capacity | 150 Bottles |
| Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 2.0A/115V/160W |
| Cordless | No |
| Cord Length (in) | 70.87 |
| Plug Type | B |
| Decibels (dB) | 41 |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Temperature Range (°F) | 40° - 72° |
| First Zone Minimum Temperature (°F) | 40° |
| First Zone Maximum Temperature (°F) | 72° |
| Second Zone Minimum Temperature (°F) | 40° |
| Second Zone Maximum Temperature (°F) | 72° |
| Adjustable Shelves | Yes |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Cooling System | Compressor |
| Control Type | Digital |
| Integrated Lock | Yes |
| Quiet Operation | Yes |
| Undercounter | Yes |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Defrost System Type | Automatic |
| Panel Ready | No |
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Shelves | 15 |
| Certifications Verified | Yes |
|---|---|
| AB1200 Label Needed | None |
| Prop 65 Compliant | Yes |
| Prop 65 Warning Type | Cancer, Developmental |
| BPA Free | No |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | cETLus Listed |
| CE Marked | No |
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 418624 |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN Audit |
| ADA Compliant | No |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Type | R600A |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 30.50" x 26.00" x 72.00" |
| Shipping Weight (lb) | 234 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 30.00" x 34.00" x 77.00" |
| Pallet Quantity | 1 |
| Pallet Ti/Hi | 1/1 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 150 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.50.0080 |