Vinotemp Butler Series Dual-Zone Wine Cooler, 150 Bottle Capacity, in Black (EL-142TSST)
EL-142TSST
- Holds 150 bottles
- Dual-zone wine cooler
- Black cabinet with stainless steel, dual-pane glass door
EL-142TSST
| SKU | EL-142TSST |
|---|---|
| Description | 150 Bottle Wine Cooler Glass Door Commercial Grade |
| UPC | 657433013680 |
| Model | EL-142TSST |
| Brand | Vinotemp |
| Collection | Butler Series |
| Product Line | Cooling |
| Category | Wine Cooler |
| Subcategory | Wine Cooler |
| Commercial / Residential | Residential |
| Secondary/Replacement SKU/Transitioning To SKU (Updated Version) |
|
| Item Status | Established |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| SRP | 2799 |
| MAP Price | 2799.00 |
| Long Description | Store your wine at the optimal temperature in this attractive Butler Series 150-Bottle Dual-Zone Wine Cooler by Vinotemp. The EL-142TSST has 15 sturdy glide-out metal shelves with stainless lips, a black body and stainless steel trim, and a dual-paned glass door. The unit allows you to maximize your storage space with 13 full-size shelves and two half-size shelves with enough room to store 77 standard-size bottles (750 mL) in the upper zone and 78 in the lower zone. The digital temperature controller is located at the top of the door, allowing you to set the temperature without opening the door. Two adjustable temperature zones let you store red and white wines at their ideal temperatures to maintain the flavor. A front exhaust allows the unit to be built-in or freestanding. With a sleek frameless design, this wine cooler will be an excellent addition to your home. Covered by the Vinotemp 2 Year Limited Warranty. |
|---|---|
| Bullet 1 | Holds 150 bottles |
| Bullet 2 | Dual-zone wine cooler |
| Bullet 3 | Black cabinet with stainless steel, dual-pane glass door |
| Bullet 4 | Embraco compressor (Quieter and energy efficient) |
| Bullet 5 | Inverter Technology using the embraco compressor is an energy saver |
| Bullet 6 | Digital temperature control with blue LED readout in the middle divider |
| Bullet 7 | 15 glide-out metal shelves with stainless lip |
| Bullet 8 | Top shelf is removable to fit larger style bottles like Champagne and Magnum |
| Bullet 9 | Front exhaust for built-in or freestanding installation |
| Bullet 10 | Stainless pole handle |
| Bullet 11 | Interior lights |
| Bullet 12 | Security lock and key included |
| Bullet 13 | Ambient temperature range: 60-90°F; control temperature range: 40-72°F; upper zone (40-55°F) and lower zone (55-72°F) |
| Bullet 14 | Unit Weight (Empty): 231 lbs |
| Bullet 15 | ETL listed for residential or commercial use |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 26.75" x 23.50" x 69.00" |
| Item Weight (lb) | 222.71 |
| Installation Type | Freestanding or Built-In |
| Cutout Depth - Front to Back (in) | 27.75-28.75" |
| Cutout Height - Top to Bottom (in) | 69.25" |
| Cutout Width - Side to Side (in) | 24" |
| Door Material | Metal |
| Door Color/Finish | Black |
| Door Storage Type | None |
| Door Swing Orientation | Right |
| Depth - Door Open 90° (in) | 50.25 |
| Capacity | 150 Bottles |
| Material | Metal |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 1.39A/115V/160W |
| Cordless | No |
| Cord Length (in) | 72" |
| Decibels (dB) | 44 dB |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Temperature Range (°F) | 40° - 72° |
| First Zone Minimum Temperature (°F) | 40° |
| First Zone Maximum Temperature (°F) | 72° |
| Second Zone Minimum Temperature (°F) | 40° |
| Second Zone Maximum Temperature (°F) | 72° |
| Adjustable Shelves | No |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Cooling System | Compressor |
| Control Type | Digital |
| Integrated Lock | Yes |
| Quiet Operation | Yes |
| Undercounter | No |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Automatic Shut Off | No |
| Panel Ready | No |
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Shelves | 15 |
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer, Developmental |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | cETL Listed |
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 418624 |
| EnergyStar Certified | No |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NrCAn audit |
| ADA Compliant | No |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Type | R600a |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 30.50" x 26.00" x 72.00" |
| Shipping Weight (lb) | 237 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 30.00" x 34.00" x 77.00" |
| Pallet Weight (lbs) | 276 |
| Pallet Quantity | 1 |
| Pallet Ti/Hi | 1/1 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 125 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.50.0080 |