Vinotemp Connoisseur Series 168 Dual-Zone Wine Cooler, 215 Bottle Capacity, in Stainless Steel (EL-168WCST)
EL-168WCST
- 119-215 bottle capacity
- Dual-zone wine cooler
- Centralized digital control panel
EL-168WCST
| SKU | EL-168WCST |
|---|---|
| Description | 168 Bottle Wine Cooler Glass Door Commercial Grade |
| UPC | 657433013871 |
| Model | EL-168WCST |
| Brand | Vinotemp |
| Collection | Connoisseur Series |
| Product Line | Cooling |
| Category | Wine Cooler |
| Subcategory | Wine Cooler |
| Commercial / Residential | Both |
| Item Status | Harvest |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| SRP | 3399.99 |
| MAP Price | 3099.99 |
| Long Description | Vinotemp’s Connoisseur Series 168 Dual Zone Wine Cooler is a must-have for the avid wine collector. With two independent temperature zones, this unit is perfect for storing both red and white wines at their optimum temperatures. Specially designed racking has secure-hold grooves that ensure each bottle stays securely in place. A centrally located digital control panel allows you to monitor and adjust the temperature of this cooler. An insulated glass door with seamless stainless steel trim is accented by a modern pole handle, giving this large-capacity wine cooler a touch of luxury. This unit has front venting which allows it to be either installed built-in or freestanding. Larger sized Champagne and magnum bottles can be stored in the areas designated for bulk storage. Covered by the Vinotemp 2 Year Limited Warranty. |
|---|---|
| Bullet 1 | Holds 119-215 bottles |
| Bullet 2 | Dual-zone wine cooler |
| Bullet 3 | Centralized digital control panel |
| Bullet 4 | Nine specially designed shelves with wood lip have grooves to hold bottles in place |
| Bullet 5 | Dual-pane glass door with seamless, stainless trim and pole handle |
| Bullet 6 | Blue LED interior lighting |
| Bullet 7 | Door lock and key |
| Bullet 8 | Front exhaust for built-in or freestanding installation |
| Bullet 9 | Shelves can hold larger size bottles like Champagne and magnum |
| Bullet 10 | Temperature range: upper zone (40°-56°F) / lower zone (54°-65°F) and ambient temperature range: 41°-100°F |
| Bullet 11 | Comes with a charcoal filter |
| Bullet 12 | Cooling system: compressor |
| Bullet 13 | Rated Voltage: AC 115V |
| Bullet 14 | Frequency: 60 Hz |
| Bullet 15 | ETL listed for residential and commercial use |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 27" x 24" x 73.6" |
| Item Weight (lb) | 256 |
| Installation Type | Freestanding or Built-In |
| Cutout Depth - Front to Back (in) | 27.25" |
| Cutout Height - Top to Bottom (in) | 73.85" |
| Cutout Width - Side to Side (in) | 24.5" |
| Door Material | Stainless Steel |
| Door Color/Finish | Stainless Steel |
| Door Storage Type | None |
| Door Swing Orientation | Right |
| Depth - Door Open 90° (in) | 51 |
| Capacity | 215 Bottles |
| Material | Stainless Steel |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 2.09A/115V/240W |
| Decibels (dB) | 40 dB |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Temperature Range (°F) | 40° - 65° |
| First Zone Minimum Temperature (°F) | 40° |
| First Zone Maximum Temperature (°F) | 56° |
| Second Zone Minimum Temperature (°F) | 54° |
| Second Zone Maximum Temperature (°F) | 65° |
| Adjustable Shelves | No |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Compressor Location | Back/Bottom |
| Cooling System | Compressor |
| Integrated Lock | Yes |
| Quiet Operation | Yes |
| Undercounter | No |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Automatic Shut Off | No |
| Panel Ready | No |
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Shelves | 9 |
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer, Developmental |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | cETL Listed |
| EnergyStar Certified | No |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Type | R600a |
| Shipping Dimensions (in) | 25.80" x 30.00" x 77.20" |
|---|---|
| Shipping Weight (lb) | 275 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Ship Type | LTL |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 125 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.50.0080 |