Vinotemp Connoisseur Series 46 Single-Zone Beverage Cooler, Left Hinge, 161 12 oz Can Capacity, in Stainless Steel (EL-46WCBC-L)
EL-46WCBC
- 161, 12 oz can storage capacity
- Single-zone beverage cooler
- Digital control panel
EL-46WCBC
| SKU | EL-46WCBC-L |
|---|---|
| Description | 46 Bottle Beverage Cooler Glass Door Commercial Grade |
| UPC | 657433013864 |
| Model | EL-46WCBC |
| Brand | Vinotemp |
| Collection | Connoisseur Series |
| Product Line | Cooling |
| Category | Beverage Center |
| Subcategory | Beverage Center |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| SRP | 4799 |
| MAP Price | 1649.99 |
| Long Description | The Connoisseur Series 46 Single-Zone Beverage Cooler is essential for those who love to entertain. This beverage cooler is equipped with a front exhaust and fits seamlessly in existing cabinetry. The easy-to-use digital control panel makes adjusting the temperature simple while providing peace of mind that your beverages are always ready to be enjoyed. The blue LED lighting illuminates the cooler’s contents behind a glass door with seamless, stainless steel trim, making this beverage cooler an aesthetically pleasing addition to any room. Sliding tempered glass shelves hold approximately 161 12 oz. cans. Beautiful and functional, this beverage cooler will surely be the centerpiece of get-togethers for years to come. Covered by the Vinotemp 2 Year Limited Warranty. |
|---|---|
| Bullet 1 | Holds 161, 12 oz cans |
| Bullet 2 | Single-zone beverage cooler |
| Bullet 3 | Digital control panel |
| Bullet 4 | Four tempered glass shelves |
| Bullet 5 | Black body featuring insulated glass door with seamless, stainless steel trim and pole handle |
| Bullet 6 | Illuminated blue LED interior light on the top |
| Bullet 7 | Equipped with front exhaust for built-in or freestanding installation |
| Bullet 8 | Cooling System: Compressor |
| Bullet 9 | Temperature range: 41°-64°F |
| Bullet 10 | Net Weight: 115 lbs |
| Bullet 11 | Covered by the Vinotemp 2 Year Limited Warranty |
| Instruction Manual | https://images.salsify.com/image/upload/s--MbhhDcot--/rogndaegx3ixsiv2xqsm.pdf |
|---|---|
| Spec Sheet | |
| Energy Guide PDF | https://images.salsify.com/image/upload/s--amx7syrX--/nglhijfrskhhhq7d0rdm.pdf |
| Image - Warranty | https://images.salsify.com/image/upload/s--NM5sAt37--/csgpzaxtiw4wul8r4qve.pdf |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 23.4" x 23.4" x 34.3" |
| Item Weight (lb) | 136.71 |
| Installation Type | Freestanding or Built-In |
| Cutout Depth - Front to Back (in) | 24.4" |
| Cutout Height - Top to Bottom (in) | 34.55" |
| Cutout Width - Side to Side (in) | 23.9" |
| Door Material | Stainless Steel |
| Door Color/Finish | Stainless Steel |
| Door Storage Type | None |
| Door Swing Orientation | Left |
| Depth - Door Open 90° (in) | 46.8 |
| Capacity | 5.3 cu. ft. |
| Material | Stainless Steel |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 1.74A/115V/200W |
| Decibels (dB) | 39 dB |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Temperature Range (°F) | 34° - 65° |
| First Zone Minimum Temperature (°F) | 34° |
| First Zone Maximum Temperature (°F) | 65° |
| Adjustable Shelves | Yes |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Cooling System | Compressor |
| Integrated Lock | Yes |
| Quiet Operation | No |
| Undercounter | Yes |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Automatic Shut Off | No |
| Panel Ready | No |
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Shelves | 4 |
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer, Developmental |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| EnergyStar Certified | No |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Type | R600a |
| Shipping Dimensions (in) | 27.00" x 27.00" x 38.00" |
|---|---|
| Ship Type | LTL |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 150 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.50.0080 |