Vinotemp Connoisseur Series Compact Dual-Zone Wine Cooler, 28 Bottle Capacity, in Stainless Steel (EL-WCU101-03)
EL-WCU113
- Holds 28 standard Bordeaux style bottles
- Dual-zone wine cooler
- Free standing or built-in installation
EL-WCU113
| SKU | EL-WCU113-03 |
|---|---|
| Description | 28 Bottle Wine Cooler Glass Door Commercial Grade |
| UPC | 657433014953 |
| Model | EL-WCU113 |
| Brand | Vinotemp |
| Collection | Connoisseur Series |
| Product Line | Cooling |
| Category | Wine Cooler |
| Subcategory | Wine Cooler |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| SRP | 1399 |
| MAP Price | 1399.00 |
| Long Description | The Vinotemp Connoisseur Series 28-Bottle Dual-Zone Wine Cooler conveys style and elegance. This premium wine cooler allows you to store your collection in optimal conditions so that your wine can achieve its full potential. A digital controller with blue LED readout allows you to set the individual cooling zones at two different temperatures to ensure that your reds and whites age properly. Black wire racking with modern stainless lip and stainless steel door with trim give an elegant look to this cooler while providing easy access to every bottle in your collection. This cooler is designed to be a worthy home for all of your finest bottles of wine. Covered by the Vinotemp 2 Year Limited Warranty. |
|---|---|
| Bullet 1 | Holds 28 standard Bordeaux style bottles |
| Bullet 2 | Dual-zone wine cooler |
| Bullet 3 | Designed built-in or freestanding installation |
| Bullet 4 | Easy-to-use touch screen control panel with blue LED readout |
| Bullet 5 | Black cabinet with stainless steel door with trim |
| Bullet 6 | Honeycomb grill ventilation |
| Bullet 7 | Black wire racking with modern stainless lip |
| Bullet 8 | Stainless pole handle |
| Bullet 9 | Interior light |
| Bullet 10 | Cooling System: Compressor |
| Bullet 11 | Temperature range: 40°-64°F |
| Bullet 12 | ETL listed for residential and commercial use |
| Bullet 13 | Covered by the Vinotemp 2 Year Limited Warranty |
| Included Components |
|
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 22.5" x 14.75" x 33.13" |
| Item Weight (lb) | 71.88 |
| Installation Type | Freestanding or Built-In |
| Cutout Depth - Front to Back (in) | 23.5" |
| Cutout Height - Top to Bottom (in) | 33.375" |
| Cutout Width - Side to Side (in) | 15.25" |
| Door Material | Stainless Steel |
| Door Color/Finish | Stainless Steel |
| Door Storage Type | None |
| Door Swing Orientation | Right |
| Depth - Door Open 90° (in) | 37.25 |
| Capacity | 3.0 cu. ft. |
| Material | Stainless Steel |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Temperature Range (°F) | 40° - 64° |
| First Zone Minimum Temperature (°F) | 40° |
| First Zone Maximum Temperature (°F) | 64° |
| Second Zone Minimum Temperature (°F) | 40° |
| Second Zone Maximum Temperature (°F) | 64° |
| Adjustable Shelves | No |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Cooling System | Compressor |
| Integrated Lock | No |
| Quiet Operation | No |
| Undercounter | No |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Automatic Shut Off | No |
| Panel Ready | No |
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Shelves | 6 |
| AB1200 Label Needed | None |
|---|---|
| AB1200 Compliant | No |
| Prop 65 Compliant | Yes |
| Prop 65 Warning Type | Cancer, Developmental |
| BPA Free | Yes |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | cETLus Listed |
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 418624 |
| EnergyStar Certified | No |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Type | R600a |
| Shipping Dimensions (in) | 25.00" x 16.75" x 33.75" |
|---|---|
| Shipping Weight (lb) | 78 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Case Pack Dimensions (in) | 26.00" x 18.00" x 35.00" |
| Case Pack Weight (lb) | 93 |
| Case Pack Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 40.00" |
| Pallet Quantity | 2 |
| Ship Type | LTL |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 150 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.50.0080 |