Vinotemp Epicureanist Secure Hold Wine Pegs, 1 Bottle Deep, in Satin Nickel (EP-PEG1A)
EP-PEG1
- Set of two pegs to support one bottle
- Each box comes with two bolts and two washers
- Rubber rings included for extra grip
EP-PEG1
| SKU | EP-PEG1A |
|---|---|
| Description | Secure Hold Wine Pegs, Stainless (1 Bottle) |
| UPC | 657433010511 |
| Model | EP-PEG1 |
| Brand | Vinotemp |
| Product Line | Storage & Transport |
| Category | Wine |
| Subcategory | Wine Pegs |
| Commercial / Residential | Residential |
| Secondary/Replacement SKU/Transitioning To SKU (Updated Version) |
|
| Item Status | Established |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| SRP | 22.99 |
| MAP Price | 20.99 |
| Long Description | Epicureanist’s wine rack pegs create a contemporary and space-saving approach to wine storage. The modern design of the metal rack pins allows for extreme flexibility while securely cradling your wine bottles, giving them the illusion that they’re floating in mid-air. Created with your needs in mind, Epicureanist's Secure Hold Peg Racking system enables you to create wine storage at your own pace and in an easy, DIY fashion. Create a single bottle display or a perpetual work of art. Covered by the Vinotemp 2 Year Limited Warranty. |
|---|---|
| Bullet 1 | Set of two pegs to support one bottle |
| Bullet 2 | Each box comes with two bolts and two washers |
| Bullet 3 | Rubber rings included for extra grip |
| Bullet 4 | Each peg has a satin nickel finish |
| Bullet 5 | Pegs are designed to hold wine bottle sideways to show label |
| Bullet 6 | Specially made groove design allow bottle to be secure and snug |
| Bullet 7 | Diameter: 1/2" |
| Bullet 8 | Length of peg: 4-1/4" |
| Bullet 9 | Length of bolt: 1-1/4" |
| Bullet 10 | Covered by the Vinotemp 2 Year Limited Warranty |
| Assembly Required | Yes |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 5.5" x 0.5" x 0.5" |
| Item Weight (lb) | 0.5 |
| Installation Type | Freestanding |
| Capacity | 1 Bottles |
| Material | Metal |
| Outdoor Use | No |
|---|---|
| Size | 1 x 1 |
| Number of Shelves | 1 |
|---|
| DOE Certified | Not Required |
|---|---|
| EnergyStar Certified | Not Applicable |
| CEC Certified | Not Required |
| NRCan Listed | Not Required |
| Shipping Dimensions (in) | 1.50" x 5.88" x 0.88" |
|---|---|
| Shipping Weight (lb) | 1 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Ship Type | Small Parcel |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 50 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8302.50.0000 |