Avanti 11.6 cu. ft. Apartment Size Refrigerator, in White (FF116B0W)
FF116B
- 11.6 cu. ft.capacity
- 3.2 cu ft freezer capacity
- Top mounted freezer section
FF116B
| SKU | FF116B0W |
|---|---|
| Description | Avanti 11.6 Cu. Ft. Apartment Size Refrigerator, White |
| UPC | 079841211609 |
| Model | FF116B |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooling |
| Category | Refrigerator |
| Subcategory | Apartment |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 624.99 |
| Long Description | Store your favorite food and beverages in this 11.6 cubic feet, white refrigerator from Avanti. The perfect apartment size refrigerator, your food, and beverages stay fresh and cold thanks to the frost-free defrost system. The top-mounted freezer section is the ideal solution when it comes to saving money and storing frozen food in bulk. The full-width door bins make storing beverages easy and can accommodate 2-liter and gallon bottles. The adjustable glass shelves and two clear view storage crispers with a glass lid allow you to arrange salads, fruits, snacks, and other food for easy access throughout the day. Select the right settings for your items with the adjustable temperature control. |
|---|---|
| Bullet 1 | 11.6 cu. ft.capacity |
| Bullet 2 | 3.2 cu ft freezer capacity |
| Bullet 3 | Top mounted freezer section |
| Bullet 4 | Door bins hold 2-liter and gallon bottles |
| Bullet 5 | Adjustable glass shelves |
| Bullet 6 | Two clear view storage crispers with glass lid |
| Bullet 7 | Adjustable temperature control |
| Bullet 8 | Frost-free defrost |
| Bullet 9 | Interior light |
| Bullet 10 | Reversible doors with door stoppers and recessed handles |
| Bullet 11 | Leveling legs |
| Bullet 12 | ENERGY STAR® certified |
| Bullet 13 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 28.75" x 23.75" x 59.75" |
| Item Weight (lb) | 119.07 |
| Installation Type | Freestanding |
| Door Material | Metal |
| Door Color/Finish | White |
| Door Storage Type |
|
| Door Swing Orientation | Reversible |
| Depth - Door Open 90° (in) | 52.5 |
| Depth - Excluding Door (in) | 26" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 29" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 59" |
| Capacity | 11.6 cu. ft. |
| Fresh Food Capacity | 8.4 cu. ft. |
| Freezer Type | Top |
| Freezer Capacity | 3.2 cu. ft. |
| Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/110V/1650W |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Temperature Range (°F) | -10° - 50° |
| Adjustable Shelves | Yes |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Cooling System | Compressor |
| Integrated Lock | No |
| Ice Maker Included | No |
| Undercounter | No |
| Water Dispenser | No |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Defrost System Type | Frost Free |
| Number of Doors | 2 |
|---|---|
| Number of Shelves | 2 |
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | cULus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 414862 |
| EnergyStar Certified | Yes |
| EnergyStar Report # | 3626992 |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Ounces | 1.73 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 30.75" x 25.75" x 62.25" |
| Shipping Weight (lb) | 139 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x " |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 150 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.10.0030 |