Avanti 20" Compact Gas Range Oven, in White (GR2011CW)
GR2011C
- 2.1 cu. ft. capacity
- 20 inch freestanding gas range
- 4 sealed burners
GR2011C
| SKU | GR2011CW |
|---|---|
| Description | Avanti 20" Gas Range, White |
| UPC | 079841120116 |
| Model | GR2011C |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooking |
| Category | Range |
| Subcategory | Gas |
| Commercial / Residential | Residential |
| Secondary/Replacement SKU/Transitioning To SKU (Updated Version) | GR2013CSS |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 639.99 |
| Long Description | Save kitchen space with this compact, white range from Avanti. The perfect compact gas range for the office, studio apartment, RV, tiny home, condo, vacation home, or anywhere you need to save space in a small kitchen. This 20-inch-wide range features 4 sealed burners (1 rapid, 2 semi-rapid, 1 simmer). The oven has a storage drawer at the bottom and a broiler that comes with a broiling pan. |
|---|---|
| Bullet 1 | 2.1 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | 20 inch freestanding gas range |
| Bullet 3 | 4 sealed burners (three 6” and one 8”) |
| Bullet 4 | Automatic electronic ignition |
| Bullet 5 | 2 oven racks and storage drawer |
| Bullet 6 | Seamless framed glass oven door |
| Bullet 7 | Full range temperature control |
| Bullet 8 | Oven light with ON/OFF switch |
| Bullet 9 | 60-minute timer |
| Bullet 10 | Backsplash with integrated oven vents for proper air circulation |
| Bullet 11 | LP conversion kit |
| Bullet 12 | ADA compliant |
| Bullet 13 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Bullet 14 | Designed for free-standing installation only |
| Use and Care Instructions | Included |
| Included Components | Propane (LP) Conversion Kit |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 25.00" x 19.75" x 40.25" |
| Item Weight (lb) | 92 |
| Installation Type | Built-In |
| Cutout Depth - Front to Back (in) | 23.75 |
| Cutout Height - Top to Bottom (in) | 36 |
| Cutout Width - Side to Side (in) | 24 |
| Interior Dimensions (in) | 17.75 x 14.5 x 14.12 |
| Door Material | Glass |
| Door Color/Finish | Clear |
| Door Swing Orientation | Drop-Down |
| Depth - Door Open 90° (in) | 44.75 |
| Capacity | 2.1 cu. ft. |
| Material |
|
| Cooking Surface Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1650W |
| Cordless | No |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Temperature Options |
|
| Temperature Range (°F) | 300° - 500° |
| BTU Output | 8800 |
| Burner No.1 BTU | 2800 |
| Burner No.2 BTU | 4600 |
| Burner No.3 BTU | 4600 |
| Burner No.4 BTU | 8800 |
| Ignition Type | Electrical |
| Gas Type | Natural Gas |
| Outdoor Use | No |
|---|---|
| Control Type | Mechanical |
| Convection Cooking | No |
| Integrated Lock | No |
| Timer | No |
| Warming Center | No |
| Size | 20" |
| Cleaning Feature | Manual |
| Cooking Surface Area | Grate |
| Number of Burners | 4 |
|---|---|
| Number of Doors | 1 |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Rack Positions | 3 |
| Number of Racks | 2 |
| AB1200 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Compliant | Yes |
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 423532 |
| CEC Certified | Not Required |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| AB1200 Claim | This product contains: FEP and PFA. For more information about chemicals in this product, visit: https://thelegacycompanies.com/home/244-2/ |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 26.00" x 22.00" x 40.00" |
| Shipping Weight (lb) | 104 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 40.00" |
| Pallet Quantity | 2 |
| Pallet Ti/Hi | 2 |
| Shipped Assembled? | No |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 175 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8516.60.4078 |