Avanti 24" Gas Range Oven with Solid Metal Door, in White (GRO24P0W)
GRO24P
- 2.6 cu. ft. capacity
- 24 inch freestanding gas range
- 4 cooktop burners
GRO24P
| SKU | GRO24P0W |
|---|---|
| Description | Avanti 24" Gas Range W/ Solid Metal Door, White |
| UPC | 079841502400 |
| Model | GRO24P |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooking |
| Category | Range |
| Subcategory | Gas |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 669.99 |
| Long Description | Save kitchen space with this compact, white range from Avanti. The perfect compact gas range for the office, studio apartment, RV, tiny home, condo, vacation home, or anywhere you need to save space in a small kitchen. This 24-inch wide range features 4 burners (9,000 BTU each), a broiler drawer (10,000 BTU) that comes with a broiling pan, and a storage drawer at the bottom. |
|---|---|
| Bullet 1 | 2.6 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | 24 inch freestanding gas range |
| Bullet 3 | 4 cooktop burners |
| Bullet 4 | Automatic electronic ignition |
| Bullet 5 | 2 oven racks and storage drawer |
| Bullet 6 | Solid metal oven door |
| Bullet 7 | Full range temperature control |
| Bullet 8 | 5 push and turn control knobs |
| Bullet 10 | Backsplash with integrated oven vents for proper air circulation |
| Bullet 11 | LP conversion kit |
| Bullet 12 | ADA compliant |
| Bullet 13 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Bullet 14 | Designed for free-standing installation only |
| Included Components | Propane (LP) Conversion Kit |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 25.75" x 23.5" x 40.5" |
| Item Weight (lb) | 102.07 |
| Installation Type | Built-In |
| Cutout Depth - Front to Back (in) | 23.75 |
| Cutout Height - Top to Bottom (in) | 36 |
| Cutout Width - Side to Side (in) | 24 |
| Interior Dimensions (in) | 17.75 x 18.25 x 14.12 |
| Door Material | Metal |
| Door Color/Finish | White |
| Door Swing Orientation | Drop-Down |
| Depth - Door Open 90° (in) | 49.25 |
| Capacity | 2.6 cu. ft. |
| Material | Metal |
| Cooking Surface Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1650W |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Temperature Options |
|
| Temperature Range (°F) | 300° - 550° |
| BTU Output | 9000 |
| Burner No.1 BTU | 2500 |
| Burner No.2 BTU | 4300 |
| Burner No.3 BTU | 4300 |
| Burner No.4 BTU | 8000 |
| Ignition Type | Electrical |
| Gas Type | Natural Gas |
| Control Type | Mechanical |
|---|---|
| Convection Cooking | No |
| Integrated Lock | No |
| Timer | No |
| Warming Center | No |
| Size | 24" |
| Cleaning Feature | Manual |
| Cooking Surface Area | Grate |
| Number of Burners | 4 |
|---|---|
| Number of Doors | 1 |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Rack Positions | 3 |
| Number of Racks | 2 |
| AB1200 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Compliant | Yes |
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 423532 |
| CEC Certified | Not Required |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| AB1200 Claim | This product contains: FEP and PFA. For more information about chemicals in this product, visit: https://thelegacycompanies.com/home/244-2/ |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 26.25" x 25.25" x 39.25" |
| Shipping Weight (lb) | 110 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 39.25" |
| Pallet Quantity | 2 |
| Pallet Ti/Hi | 2 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 175 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8516.60.4078 |