Avanti 0.88 cu. ft. Programmable Room Safe, in Black (HRS88N1B)
HRS88N
- 0.88 cu. ft. Capacity
- Easily bolted down
- Automatic door opening mechanism
HRS88N
| SKU | HRS88N1B |
|---|---|
| Description | Avanti .88 Cu. Ft. Room Safe, Black |
| UPC | 079841148813 |
| Model | HRS88N |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Storage & Transport |
| Category | Room Safe |
| Subcategory | Room Safe |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 149.99 |
| Long Description | Store your items safely and securely with Avanti's room safe in a powder-coated black steel finish. The ideal solution for storing jewelry, most laptops, cameras, passports, wallets, and other items. Perfect for the home, office, school, hotel, rental home, and more. This safe features an automatic door opening mechanism and a keypad lockout for 5 minutes after 3 unsuccessful passcode attempts to ensure maximum security. This room safe is easily bolted down and operates using AA batteries and is accessible using the programmable 4 - 8 digit code. The interior LED light allows you to easily locate items while the guest instruction label allows for seamless use. |
|---|---|
| Bullet 1 | 0.88 cu. ft. Capacity |
| Bullet 2 | Easily bolted down |
| Bullet 3 | Automatic door opening mechanism |
| Bullet 4 | Keypad lockout for 5 minutes after 3 unsuccessful passcode attempts |
| Bullet 5 | Accessible by programmable 4 8 digit code |
| Bullet 6 | Guest instruction label |
| Bullet 7 | Manual override key included |
| Bullet 8 | Operates using 4 standard AA size batteries |
| Bullet 9 | Interior LED light |
| Bullet 10 | ADA Compliant |
| Bullet 11 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 15.00" x 16.50" x 8.00" |
| Item Weight (lb) | 26.32 |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Dimensions (in) | 12.5 x 16.25 x 7.5 |
| Depth - Door Open 90° (in) | 31.5 |
| Capacity | 0.88 cu. ft. |
| Material | Metal |
| Electric | No |
|---|---|
| Cordless | Yes |
| Plug Type | I |
| Outdoor Use | No |
|---|---|
| Integrated Lock | Yes |
| Interior Lighting | Yes |
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Not Required |
| EnergyStar Certified | Not Applicable |
| CEC Certified | Not Required |
| NRCan Listed | Not Required |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 16.75" x 18.25" x 9.75" |
| Shipping Weight (lb) | 25 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 70.00" |
| Pallet Quantity | 28 |
| Pallet Ti/Hi | 4/7 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 70 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8303.00.0000 |