Avanti 1800W Portable Induction Cooktop, in Black (IH1800L1B-IS)
IH1800L
- 1800 watts
- Auto shutoff safety sensor
- Easy clean up
IH1800L
| SKU | IH1800L1B-IS |
|---|---|
| Description | Avanti 1800W Portable Induction Cooktop, Black |
| UPC | 079841121809 |
| Model | IH1800L |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooking |
| Category | Cooktop |
| Subcategory | Induction |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 84.99 |
| Long Description | Portable, safe and lightweight, the powerful 1800 Watt induction cooktop from Avanti is perfect for the dorm, studio apartment, RV, tiny home, condo, vacation home, while camping, or anywhere you need a convenient electric burner for food prep. The touch sensor controls have 6 pre-set temperature settings and a kitchen timer. This cooktop also features an automatic shut-off safety sensor and a quick and easy clean-up of the smooth cooking top. Induction compatible cookware required. |
|---|---|
| Bullet 1 | 1800 watts |
| Bullet 2 | Auto shutoff safety sensor |
| Bullet 3 | Easy clean up |
| Bullet 4 | 6 preset temperature settings |
| Bullet 5 | Cook by wattage or temperature |
| Bullet 6 | Full range temperature control from 140 - 460F |
| Bullet 7 | Timer (2 minutes 59 seconds) |
| Bullet 8 | Induction compatible cookware required |
| Bullet 9 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Instruction Manual | https://images.salsify.com/image/upload/s--9K9ZW_f_--/bknzotlgl9icozvsrdd4.pdf |
|---|---|
| Spec Sheet | https://images.salsify.com/image/upload/s--xWLfk0pV--/kgcnqmzhli8xjczfwskm.pdf |
| Parts & Accessories PDF | https://images.salsify.com/image/upload/s--Pv6TK-fa--/f85a506cf0d358cea064e585dc207affe0d395a8.pdf |
| Image - Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 14.75" x 11.75" x 2.25" |
| Item Weight (lb) | 5.80 |
| Installation Type | Freestanding |
| Material |
|
| Cooking Surface Material | Induction |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1800W |
| Cordless | No |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Element 1 Size (in.) | 8" |
| Element 1 Wattage | 1800W |
| Control Type | Digital |
|---|---|
| Size | 12" |
| Number of Burners | 1 |
|---|---|
| Number of Elements | 1 |
| AB1200 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Compliant | Yes |
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Not Required |
| CEC Certified | Not Required |
| NRCan Listed | Not Required |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| AB1200 Claim | This product contains: FEP and PFA. For more information about chemicals in this product, visit: https://thelegacycompanies.com/home/244-2/ |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 16.50" x 13.25" x 3.75" |
| Shipping Weight (lb) | 8 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Case Pack Dimensions (in) | 19.50" x 14.50" x 18.25" |
| Case Pack Weight (lb) | 34.5 |
| Case Pack Quantity | 4 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 77.00" |
| Pallet Quantity | 96 |
| Pallet Ti/Hi | 6/4 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 92.5 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8419.81.5080 |