Avanti Microwave Oven with Mechanical Dials, 0.7 cu. ft., in Black (MM07V1B)
MM07V
- 0.7 cu ft capacity
- 700 watts of power for cooking and reheating
- Full range temperature control
MM07V
| SKU | MM07V1BTH |
|---|---|
| Description | Avanti 0.7 Cu. Ft. Microwave Oven, Mechanical, Black (TH) |
| UPC | 079841210718 |
| Model | MM07V |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooking |
| Category | Microwave |
| Subcategory | Countertop |
| Commercial / Residential | Residential |
| Secondary/Replacement SKU/Transitioning To SKU (Updated Version) | MM07V0W |
| Item Status | New |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 79.99 |
| Long Description | Save counter space with this 0.7 cubic foot microwave oven from Avanti. Its compact size makes it the perfect countertop microwave for the dorm, man cave, office, studio apartment, RV, tiny home, rental room, condo, vacation home or anywhere you need to cook food fast. This easy-to-use microwave features 700 watts of cooking power. Easy-to-use mechanical dials allow you to set the timer from one to 30 minutes and choose from five power levels (low, med-low, medium, med-high, high). This microwave also has a defrost setting, a removable glass turntable and a push-button door release. Maximize your counter space with this small microwave oven. Covered by the Avanti One-Year Limited Warranty. |
|---|---|
| Bullet 1 | 0.7 cu ft capacity |
| Bullet 2 | 700 watts of power for cooking and reheating |
| Bullet 3 | Five power settings (low, med low, medium, med high, high) |
| Bullet 4 | Defrost setting |
| Bullet 5 | 30-minute cooking timer |
| Bullet 6 | Removable glass turntable |
| Bullet 7 | Push button door release |
| Bullet 8 | Black microwave complements any decor |
| Bullet 9 | Covered by the Avanti One-Year Limited Warranty |
| Use and Care Instructions | Wipe Clean |
| Included Components |
|
| Instruction Manual | https://images.salsify.com/image/upload/s--WSHNRJCo--/dswgvtgunvgwc80ierak.pdf |
|---|---|
| Spec Sheet | https://images.salsify.com/image/upload/s--f9arl9_W--/ukgitpf52yfwimzlmrcf.pdf |
| Image - Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 12.20" x 17.75" x 10.20" |
| Item Weight (lb) | 23 |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Dimensions (in) | 11" x 11.50" x 8" |
| Turntable Diameter (in) | 9.65" |
| Door Material | Plastic |
| Door Color/Finish | Clear |
| Door Swing Orientation | Left |
| Depth - Door Open 90° (in) | 31.25 |
| Depth - Excluding Door (in) | 13.50" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 13.50" |
| Capacity | 0.7 cu. ft. |
| Material | Metal |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/700W |
| Cord Length (in) | 42 |
| Plug Type | B |
| Outdoor Use | No |
|---|---|
| Control Type | Mechanical |
| Convection Cooking | No |
| Integrated Lock | No |
| Sensor Cooking | No |
| Timer | Yes |
| Interior Lighting | Yes |
| Auto Cook Options | Defrost |
| Defrost System Type | Speed |
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Settings | 5 |
| ADA Compliant | Yes |
|---|
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Gift Box Dimensions (in) | 14.13" x 19.00" x 11.50" |
| Gift Box Weight (lb) | 25.10 |
| Shipping Dimensions (in) | 15.25" x 19.25" x 11.50" |
| Shipping Weight (lb) | 26 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 18.25" |
| Pallet Quantity | 20 |
| Pallet Ti/Hi | 6/4 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | TH-THAILAND |
| Freight Class | 92.5 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8516.50.0030 |