Avanti 1.3 cu. ft. Over the Range Microwave Oven, in Stainless Steel (MOTR13D3S)
MOTR13D
- 1.3 cu. ft. capacity
- 1000 watts
- 10 Touch pad microwave power levels
MOTR13D
| SKU | MOTR13D3S |
|---|---|
| Description | Avanti 1.3 Cu. Ft. Otr Microwave Oven, Stainless Steel |
| UPC | 079841041336 |
| Model | MOTR13D |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooking |
| Category | Microwave |
| Subcategory | Over-the-Range |
| Commercial / Residential | Residential |
| Secondary/Replacement SKU/Transitioning To SKU (Updated Version) | MOTR14K3S-IS |
| Item Status | Harvest |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 509.99 |
| Long Description | Save counter space with this 1.3 cubic foot OVER THE RANGE microwave oven from Avanti. The perfect over-the-range microwave for busy families or offices, this sleek microwave is a must-have for anywhere you need to cook food fast. This microwave features 1000 watts of cooking power, automatic cook functions (Auto Cook, Popcorn, Reheat and Defrost by Weight), 10 Microwave Power Levels, Sensor Cook, and a rotating turntable. |
|---|---|
| Bullet 1 | 1.3 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | 1000 watts |
| Bullet 3 | 10 Touch pad microwave power levels |
| Bullet 4 | Pre-set cooking modes (Auto Cook, Popcorn, Reheat) |
| Bullet 5 | Speed defrost setting |
| Bullet 6 | Cook/defrost by weight |
| Bullet 7 | Kitchen Clock/Timer |
| Bullet 8 | Child safety lock |
| Bullet 9 | Rotating turntable |
| Bullet 10 | Integrated LED Lighting and Exhaust Vent |
| Bullet 11 | Selectable vent speed (High / Low) |
| Bullet 12 | Recirculating kit included for interior exhaust |
| Bullet 13 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Bullet 14 | Designed for over the range use |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 16.50" x 24.00" x 17.00" |
| Item Weight (lb) | 55 |
| Installation Type | Built-In |
| Cutout Depth - Front to Back (in) | 16.5 |
| Cutout Height - Top to Bottom (in) | 16.5 |
| Cutout Width - Side to Side (in) | 24 |
| Interior Dimensions (in) | 14.5 x 14.5 x 9.5 |
| Turntable Diameter (in) | 13.5 |
| Door Material | Glass |
| Door Color/Finish | Stainless Steel |
| Door Swing Orientation | Left |
| Depth - Door Open 90° (in) | 40.5 |
| Capacity | 1.3 cu. ft. |
| Material | Metal |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1000W |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Control Type | Digital |
|---|---|
| Convection Cooking | No |
| Integrated Lock | Yes |
| Sensor Cooking | No |
| Timer | Yes |
| Vent Placement | Back/Bottom |
| Interior Lighting | Yes |
| Auto Cook Options |
|
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Settings | 3 |
| AB1200 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Compliant | Yes |
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| North American Gas/Electric Certification | cULus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | CCMS AUDIT |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| AB1200 Claim | This product contains: FEP and PFA. For more information about chemicals in this product, visit: https://thelegacycompanies.com/home/244-2/ |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 20.50" x 27.50" x 20.50" |
| Shipping Weight (lb) | 60 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 61.50" |
| Pallet Quantity | 6 |
| Pallet Ti/Hi | 2/3 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 92.5 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8516.50.0090 |