Avanti Over-the-Range Microwave Oven, 1.4 cu. ft. Capacity, in Stainless Steel (MOTR14K3S-IS)
MOTR14K
- 1.4 cu. ft. capacity
- 1000 watts
- 300 CFM Two Speed Vent
MOTR14K
| SKU | MOTR14K3S-IS |
|---|---|
| Description | Avanti 1.4 Cu. Ft. Otr Microwave, Stainless Steel |
| UPC | 079841111435 |
| Model | MOTR14K |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooking |
| Category | Microwave |
| Subcategory | Over-the-Range |
| Commercial / Residential | Residential |
| Secondary/Replacement SKU/Transitioning To SKU (Updated Version) | MOTR13D3S |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 499.99 |
| MAP Price | 549.99 |
| Long Description | Free up valuable counter space with this 1.4 cubic foot over-the-range microwave oven from Avanti. Ideal for busy families, compact spaces, offices and more, this over-the-range microwave is a must-have for anywhere you need to cook food fast. With 1000 watts of power, it is perfect for heating up everything from leftovers to popcorn. It features automatic cook functions including auto cook, popcorn, reheat and defrost by weight. A rotating turntable ensures even heating. The digital clock and time is easy to read, and a child safety lock proves peace of mind. Quickly and easily prepare meals with this over-the-range stainless steel microwave from Avanti. |
|---|---|
| Bullet 1 | 1.4 cu. ft. capacity offers ample space for heating up a variety of foods |
| Bullet 2 | 1000 watts provide plenty of power to heat your food |
| Bullet 3 | 300 CFM two speed vent removes steam, smoke and odors |
| Bullet 4 | Integrated lighting and exhaust vent |
| Bullet 5 | Automatic cook functions including auto cook, popcorn and reheat |
| Bullet 6 | Interior exhaust |
| Bullet 7 | Digital clock/timer is easy to read |
| Bullet 8 | Child safety lock helps protect your child by locking the control panel |
| Bullet 9 | Rotating glass turntable helps cook food evenly |
| Bullet 10 | Integrated LED Lighting and Exhaust Vent |
| Bullet 11 | Recirculating kit included for interior exhaust |
| Bullet 12 | This stainless steel microwave complements any decor |
| Bullet 13 | Covered by the Avanti One-Year Limited Warranty |
| Instruction Manual | https://images.salsify.com/image/upload/s--QY3_YjmT--/pxn56ewewuxzlmy2yzha.pdf |
|---|---|
| Installation Manual | https://images.salsify.com/image/upload/s--RJvG2Fp4--/nugchgojy7xke74hxlx5.pdf |
| Spec Sheet | https://images.salsify.com/image/upload/s--1P5Ht9CG--/tewvqskl8arvxzqvsx3z.pdf |
| Image - Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 16.70" x 23.90" x 17.50" |
| Item Weight (lb) | 52.79 |
| Installation Type | Built-In |
| Cutout Depth - Front to Back (in) | 14.50 |
| Cutout Height - Top to Bottom (in) | 17.10 |
| Cutout Width - Side to Side (in) | 24.00 |
| Interior Dimensions (in) | 15.30 x 15.30 x 10.80 |
| Turntable Diameter (in) | 12.75 |
| Door Material | Glass |
| Door Color/Finish | Stainless Steel |
| Door Swing Orientation | Left |
| Depth - Door Open 90° (in) | 38.60 |
| Capacity | 1.4 cu.ft. |
| Material | Metal |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1000W |
| Cord Length (in) | 40 |
| Plug Type | B |
| Convection Cooking | No |
|---|---|
| Integrated Lock | Yes |
| Sensor Cooking | No |
| Timer | Yes |
| Vent Placement | Back/Top |
| Interior Lighting | Yes |
| Auto Cook Options |
|
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Settings | 4 |
| Certifications Verified | Yes |
|---|---|
| AB1200 Label Needed | Iron |
| AB1200 Compliant | Yes |
| Prop 65 Compliant | Yes |
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| BPA Free | Yes |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | No |
| North American Gas/Electric Certification | cULus Listed |
| Safety Certification # | E320298-20260402 UL |
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | CCMS AUDIT |
| EnergyStar Certified | No |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Ounces | N/A |
| Refrigerant Type | N/A |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 20.87" x 27.36" x 22.25" |
| Shipping Weight (lb) | 60.20 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 125 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8516.50.0090 |