Avanti Countertop Microwave Oven, 0.9 cu. ft., in Black (MT09V1B)
MT09V
- 0.9 cu ft capacity is the ideal solution for home or office
- 900 watts of power for cooking and reheating
- Touch pad controls
MT09V
| SKU | MT09V1BTH |
|---|---|
| Description | Avanti 0.9 Cu. Ft. Microwave Oven, Digital, Black (TH) |
| UPC | 079841210916 |
| Model | MT09V |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooking |
| Category | Microwave |
| Subcategory | Countertop |
| Commercial / Residential | Residential |
| Secondary/Replacement SKU/Transitioning To SKU (Updated Version) |
|
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 114.99 |
| Long Description | Save counter space with this 0.9 cubic foot microwave oven from Avanti. Its compact size makes it the perfect countertop microwave oven for the dorm, man cave, office, studio apartment, RV, tiny home, rental room, condo, vacation home or anywhere you need to cook food fast. This small microwave features 900 watts of cooking power and 10 power levels for heating and defrosting. Easily cook your favorites with the touch of a button with six one-touch, pre-set cooking modes for potatoes, popcorn, pizza and more. A turntable with a glass tray helps ensure your food cooks evenly. Maximize your counter space with this compact microwave oven. Covered by the Avanti One-Year Limited Warranty. |
|---|---|
| Bullet 1 | 0.9 cu ft capacity is the ideal solution for home or office |
| Bullet 2 | 900 watts of power for cooking and reheating |
| Bullet 3 | Touch pad controls are easy to use |
| Bullet 4 | 10 microwave power levels let you customize your cooking for the best results |
| Bullet 5 | Six one-touch, pre-set cooking modes (Baked Potato, Popcorn, Pizza, Beverage, Frozen Dinner, Reheat) |
| Bullet 6 | Speed defrost setting lets you quickly thaw food |
| Bullet 7 | Cook and defrost by weight |
| Bullet 8 | Digital clock and kitchen timer are easy to read |
| Bullet 9 | Turntable with glass tray helps cook food evenly |
| Bullet 10 | Child safety lock helps protect your child by locking the control panel |
| Bullet 11 | This black microwave complements any decor |
| Bullet 12 | Covered by the Avanti One-Year Limited Warranty |
| Use and Care Instructions | Wipe Clean |
| Included Components |
|
| Instruction Manual | https://images.salsify.com/image/upload/s--YOWGsdaT--/x9smxfqxrkxrpiyqixsv.pdf |
|---|---|
| Spec Sheet | https://images.salsify.com/image/upload/s--shD35iWv--/wr5e6lsrlxyb5yrtx0af.pdf |
| Image - Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 13.75" x 19.20" x 11.10" |
| Item Weight (lb) | 26.5 |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Dimensions (in) | 12.10" x 13.25" x 8.50" |
| Turntable Diameter (in) | 10.62" |
| Door Material | Glass |
| Door Color/Finish | Black |
| Door Swing Orientation | Left |
| Depth - Door Open 90° (in) | 33.50" |
| Depth - Excluding Door (in) | 13.50" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 13.50" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 11" |
| Capacity | 0.9 cu. ft. |
| Material | Metal |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/900W |
| Cord Length (in) | 42 |
| Plug Type | B |
| Outdoor Use | No |
|---|---|
| Control Type | Digital |
| Convection Cooking | No |
| Integrated Lock | No |
| Sensor Cooking | No |
| Timer | Yes |
| Interior Lighting | Yes |
| Auto Cook Options |
|
| Defrost System Type | Speed |
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Settings | 6 |
| ADA Compliant | Yes |
|---|
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Gift Box Dimensions (in) | 16.00" x 21.25" x 13.00" |
| Gift Box Weight (lb) | 29.3 |
| Shipping Dimensions (in) | 17.00" x 21.75" x 13.50" |
| Shipping Weight (lb) | 32 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 45.50" |
| Pallet Quantity | 20 |
| Pallet Ti/Hi | 5/3 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | TH-THAILAND |
| Freight Class | 92.5 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8516.50.0060 |