Avanti 1.1 cu. ft. Microwave Oven, in Stainless Steel (MT116V4M)
MT116V
- 1.1 cu. ft. capacity
- 1000 watts provide plenty of power to heat your food
- Electronic control panel is easy to use
MT116V
| SKU | MT116V4M |
|---|---|
| Description | Touch Microwave 1.1Cf Mirror Finish |
| UPC | 079841211647 |
| Model | MT116V |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooking |
| Category | Microwave |
| Subcategory | Countertop |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 169.99 |
| Long Description | Save counter space with this compact, 1.1 cubic foot, stainless steel microwave oven with mirrored door from Avanti. The perfect countertop microwave for the dorm, man cave, office, studio apartment, RV, tiny home, rental room, condo, vacation home, or anywhere you need to cook food fast. This small microwave features 1000 watts of cooking power, an electronic control panel, 6 pre-set cooking settings (baked potato, popcorn, pizza, beverage, frozen dinner, reheat), and a removable, glass turntable all in its compact footprint that fits perfectly on the countertop. Covered by the Avanti One-Year Limited Warranty. |
|---|---|
| Bullet 1 | 1.1 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | 1000 watts provide plenty of power to heat your food |
| Bullet 3 | Electronic control panel is easy to use |
| Bullet 4 | 6 one touch, pre-set cooking settings: baked potato, popcorn, pizza, beverage, frozen dinner and reheat |
| Bullet 5 | Speed defrost setting lets you quickly thaw frozen foods |
| Bullet 6 | Cook or defrost by weight |
| Bullet 7 | Kitchen timer |
| Bullet 8 | Removable glass turntable |
| Bullet 9 | Stainless steel microwave with mirrored door complements any decor |
| Bullet 10 | Covered by the Avanti One-Year Limited Warranty |
| Use and Care Instructions | Wipe with a damp cloth |
| Included Components |
|
| Instruction Manual | https://images.salsify.com/image/upload/s--jJ0KbXwS--/fuqjyiyu8qasdfv50oss.pdf |
|---|---|
| Image - Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 16.50" x 20.10" x 12.00" |
| Item Weight (lb) | 32.63 |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Dimensions (in) | 13.75" x 13.50" x 9.50" |
| Turntable Diameter (in) | 12.40" |
| Door Material | Glass |
| Door Color/Finish | Mirrored |
| Door Swing Orientation | Left |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 12" |
| Capacity | 1.1 cu. ft. |
| Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1000W |
| Cordless | No |
| Cord Length (in) | 42 |
| Plug Type | B |
| Outdoor Use | No |
|---|---|
| Control Type | Digital |
| Convection Cooking | No |
| Integrated Lock | No |
| Sensor Cooking | No |
| Timer | Yes |
| Vent Placement | Side/Bottom |
| Interior Lighting | Yes |
| Auto Cook Options |
|
| Defrost System Type | Time Defrost |
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Settings | 6 |
| AB1200 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Compliant | Yes |
| Prop 65 Warning Type | This product can expose an individual to chemicals that have been identified by the state of California to possibly be dangerous leading to various diseases, birth defects or other human reproductive system harm. For more information go to WWW.P65Warnings.ca.gov. |
| BPA Free | No |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | No |
| North American Gas/Electric Certification | cETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| CE Marked | No |
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 423533 |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| AB1200 Claim | This product contains: FEP and PFA. For more information about chemicals in this product, visit: https://thelegacycompanies.com/home/244-2/ |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 22.75" x 17.25" x 12.75" |
| Shipping Weight (lb) | 35 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 81.50" |
| Pallet Quantity | 24 |
| Pallet Ti/Hi | 4/6 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 85 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8516.50.0060 |