Avanti 1.5 cu. ft. Microwave Oven, in White (MT150V0W)
MT150V
- 1.5 cu. ft. capacity
- 1000 watts provide plenty of power to heat your food
- Electronic control panel is easy to use
MT150V
| SKU | MT150V0W |
|---|---|
| Description | Touch Microwave 1.5Cf White |
| UPC | 079841210152 |
| Model | MT150V |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooking |
| Category | Microwave |
| Subcategory | Countertop |
| Commercial / Residential | Residential |
| Secondary/Replacement SKU/Transitioning To SKU (Updated Version) |
|
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 149.99 |
| Long Description | Discover the Avanti Countertop Microwave Oven - small footprint with smart features, this microwave balances compact design with powerful performance and convenient presets so you can save space without sacrificing performance. Ideal for everyday reheating, quick snacks and simple meal prep. Featuring a spacious 1.5 cu ft. capacity, it’s perfect for apartments, dorms and RVs. With 1000 watts of power, this microwave oven delivers exceptional performance for cooking and reheating your favorite meals with ease. The user-friendly touch pad controls make operating this microwave a breeze, allowing you to adjust settings and cooking preferences effortlessly. Customize your cooking experience, ensuring that your dishes are cooked to perfection every time. Enjoy added convenience with six one-touch, pre-set cooking modes including Baked Potato, Popcorn, Pizza, Beverage, Frozen Dinner, and Reheat. The speed defrost setting lets you quickly thaw frozen foods, while the option to cook and defrost by weight provides precise control over your cooking process. Stay on top of your cooking schedule with the digital clock and kitchen timer, which are designed for easy readability. The turntable with a glass tray ensures that your food is cooked evenly, while the child safety lock feature provides peace of mind by securing the control panel and protecting your loved ones. Stylish, efficient and built for everyday living, the Avanti Countertop Microwave Oven, 1.5 cu. ft. is an ideal choice for apartments, dorms, RVs, and anyone who values fast, dependable cooking in a compact package. Covered by the Avanti One-Year Limited Warranty. |
|---|---|
| Bullet 1 | 1.5 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | 1000 watts provide plenty of power to heat your food |
| Bullet 3 | Electronic control panel is easy to use |
| Bullet 4 | 6 one-touch, pre-programmed, cooking settings: baked potato, popcorn, pizza, beverage, frozen dinner, reheat |
| Bullet 5 | Speed defrost setting lets you quickly thaw frozen foods |
| Bullet 6 | Cook or defrost by weight |
| Bullet 7 | Digital clock and kitchen timer are easy to read |
| Bullet 8 | Turntable with removable glass tray helps cook food evenly |
| Bullet 9 | Microwave complements any decor |
| Bullet 10 | Child safety lock helps protect your child by locking the door |
| Bullet 11 | Covered by the Avanti One-Year Limited Warranty |
| Use and Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Included Components |
|
| Instruction Manual | https://images.salsify.com/image/upload/s--XAMFXtLM--/onqfsveft78ll955a4cj.pdf |
|---|---|
| Image - Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 16.25" x 21.25" x 13.25" |
| Item Weight (lb) | 35.50 |
| Installation Type | Freestanding |
| Cutout Depth - Front to Back (in) | 17.75" |
| Cutout Height - Top to Bottom (in) | 12.25" |
| Cutout Width - Side to Side (in) | 21.75" |
| Interior Dimensions (in) | 15" x 15.25" x 9.50" |
| Turntable Diameter (in) | 13.60" |
| Door Material | Glass |
| Door Color/Finish | White |
| Door Swing Orientation | Left |
| Depth - Door Open 90° (in) | 39.75" |
| Depth - Excluding Door (in) | 14.75" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 16.25" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 12.50" |
| Capacity | 1.5 cu. ft. |
| Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1000W |
| Cordless | No |
| Cord Length (in) | 42 |
| Plug Type | B |
| Outdoor Use | No |
|---|---|
| Control Type | Digital |
| Convection Cooking | No |
| Integrated Lock | No |
| Sensor Cooking | No |
| Timer | Yes |
| Interior Lighting | Yes |
| Auto Cook Options |
|
| Defrost System Type | Time Defrost |
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Settings | 6 |
| AB1200 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Compliant | Yes |
| Prop 65 Warning Type | This product can expose an individual to chemicals that have been identified by the state of California to possibly be dangerous leading to various diseases, birth defects or other human reproductive system harm. For more information go to WWW.P65Warnings.ca.gov. |
| BPA Free | No |
| North American Gas/Electric Certification | cULus Listed |
| Safety Certification # |
|
| CE Marked | No |
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 423533 |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| AB1200 Claim | This product contains: FEP and PFA. For more information about chemicals in this product, visit: https://thelegacycompanies.com/home/244-2/ |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 23.27" x 18.19" x 14.72" |
| Shipping Weight (lb) | 40 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 83.00" |
| Pallet Quantity | 10 |
| Pallet Ti/Hi | 4/5 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 92.5 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8516.50.0090 |