Avanti 1.5 cu. ft. Microwave Oven, in White (MT150V0W)
MT150V
- 1.5 cu. ft. capacity
- 1000 watts provide plenty of power to heat your food
- Electronic control panel is easy to use
MT150V
| SKU | MT150V0WTH |
|---|---|
| Description | Touch Microwave 1.5Cf White (TH) |
| UPC | 079841210152 |
| Model | MT150V |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooking |
| Category | Microwave |
| Subcategory | Countertop |
| Commercial / Residential | Residential |
| Secondary/Replacement SKU/Transitioning To SKU (Updated Version) |
|
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 159.99 |
| Long Description | Family size large capacity, 1.5 cubic foot, microwave oven from Avanti. The perfect countertop microwave for the dorm, man cave, office, studio apartment, RV, tiny home, rental room, condo, vacation home, or anywhere you need to cook food fast. This small microwave features 1000 watts of cooking power, an electronic control panel and 9 pre-programmed cooking settings (popcorn, baked potato, pizza, beverage, frozen dinner, reheat, fresh vegetable, frozen vegetable, soup). It also comes with a removable glass turntable to ensure your food is heated evenly. This microwave features a compact footprint that fits perfectly on the countertop. Covered by the Avanti One-Year Limited Warranty. |
|---|---|
| Bullet 1 | 1.5 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | 1000 watts provide plenty of power to heat your food |
| Bullet 3 | Electronic control panel is easy to use |
| Bullet 4 | 9 one-touch, pre-programmed, cooking settings: popcorn, baked potato, pizza, beverage, frozen dinner, reheat, fresh vegetable, frozen vegetable, soup |
| Bullet 5 | Speed defrost setting lets you quickly thaw frozen foods |
| Bullet 6 | Cook or defrost by weight |
| Bullet 7 | Kitchen timer |
| Bullet 8 | Removable glass turntable |
| Bullet 9 | Microwave complements any decor |
| Bullet 10 | Covered by the Avanti One-Year Limited Warranty |
| Use and Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Included Components |
|
| Instruction Manual | https://images.salsify.com/image/upload/s--XAMFXtLM--/onqfsveft78ll955a4cj.pdf |
|---|---|
| Spec Sheet | https://images.salsify.com/image/upload/s--_smO7Vmo--/r7l0963hlfm9epppyud2.pdf |
| Image - Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 16.25" x 21.25" x 13.25" |
| Item Weight (lb) | 36 |
| Installation Type | Freestanding |
| Cutout Depth - Front to Back (in) | 17.75" |
| Cutout Height - Top to Bottom (in) | 12.25" |
| Cutout Width - Side to Side (in) | 21.75" |
| Interior Dimensions (in) | 15" x 15.25" x 9.50" |
| Turntable Diameter (in) | 13.60" |
| Door Material | Glass |
| Door Color/Finish | White |
| Door Swing Orientation | Left |
| Depth - Door Open 90° (in) | 39.75" |
| Depth - Excluding Door (in) | 14.75" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 16.25" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 12.50" |
| Capacity | 1.5 cu. ft. |
| Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1000W |
| Cordless | No |
| Cord Length (in) | 42 |
| Plug Type | B |
| Outdoor Use | No |
|---|---|
| Control Type | Digital |
| Convection Cooking | No |
| Integrated Lock | No |
| Sensor Cooking | No |
| Timer | Yes |
| Interior Lighting | Yes |
| Auto Cook Options |
|
| Defrost System Type | Time Defrost |
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Settings | 6 |
| ADA Compliant | Yes |
|---|
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 23.27" x 18.19" x 14.72" |
| Shipping Weight (lb) | 40 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 83.00" |
| Pallet Quantity | 10 |
| Pallet Ti/Hi | 4/5 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | TH-THAILAND |
| Freight Class | 92.5 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8516.50.0060 |