Avanti 3.1 cu. ft. Compact Refrigerator, in White (RA31B0W)
RA31B
- 2.1 cu. ft. capacity
- 1.0 cu. ft. freezer capacity
- Two adjustable/removable glass shelves, plus crisper
RA31B
| SKU | RA31B0W |
|---|---|
| Description | Avanti 3.1 Cu. Ft. Compact Refrigerator, White |
| UPC | 079841023103 |
| Model | RA31B |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooling |
| Category | Refrigerator |
| Subcategory | Compact |
| Commercial / Residential | Residential |
| Secondary/Replacement SKU/Transitioning To SKU (Updated Version) | RA31B3S |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 264.99 |
| Long Description | Keep your snacks and favorite beverages close by in the compact, 3.1 cubic foot refrigerator from Avanti. The perfect mini fridge for the office, dorm, man cave, she-shed, bar, bedroom, or anywhere you need a little extra refrigerator space. The built-in door shelves can accommodate a 2-liter bottle and six 12 oz. cans, as well as other drinks and condiments. Use the adjustable, removable glass shelving to arrange salads, fruits, snacks, and other foods for easy access throughout the day. This compact fridge features automatic defrost, so your foods remain fresh and cold. Select the right settings for your items with the full range temperature control. |
|---|---|
| Bullet 1 | 2.1 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | 1.0 cu. ft. freezer capacity |
| Bullet 3 | Two adjustable/removable glass shelves, plus crisper |
| Bullet 4 | Full range temperature control |
| Bullet 5 | Automatic defrost |
| Bullet 6 | Interior light in refrigerator compartment |
| Bullet 7 | Space-saving recessed door handle and flush back design |
| Bullet 8 | Reversible door, left or right swing |
| Bullet 9 | ADA compliant |
| Bullet 10 | ENERGY STAR® certified |
| Bullet 11 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 19.50" x 18.50" x 33.50" |
| Item Weight (lb) | 50.72 |
| Installation Type | Freestanding |
| Door Material | Metal |
| Door Color/Finish | White |
| Door Storage Type |
|
| Door Swing Orientation | Reversible |
| Depth - Door Open 90° (in) | 38 |
| Depth - Excluding Door (in) | 17" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 19.50" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 33" |
| Capacity | 3.1 cu. ft. |
| Fresh Food Capacity | 3.1 cu. ft. |
| Freezer Type | Top |
| Freezer Capacity | 1.0 cu. ft. |
| Material |
|
| Shelf Material | Glass |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1800W |
| Cordless | No |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Temperature Range (°F) | 34° - 50° |
| Avg. Energy Consumption (kWh / year) | 320 |
| Adjustable Shelves | Yes |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Cooling System | Compressor |
| Integrated Lock | No |
| Ice Maker Included | No |
| Undercounter | No |
| Water Dispenser | No |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Defrost System Type | Partial Automatic |
| Number of Doors | 2 |
|---|---|
| Number of Shelves | 1 |
| AB1200 Label Needed | None |
|---|---|
| AB1200 Compliant | No |
| Prop 65 Compliant | Yes |
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | CSA Certified |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 414862 |
| EnergyStar Certified | Yes |
| EnergyStar Report # | 2315142 |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Ounces | 1.09 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 21.25" x 20.00" x 34.75" |
| Shipping Weight (lb) | 55 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 69.50" |
| Pallet Quantity | 8 |
| Pallet Ti/Hi | 4/2 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | GIFT BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 150 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.21.0010 |