Avanti 4.5 cu. ft. Compact Refrigerator, in Stainless Steel (RA45B3S)
RA45B
- 3.3 cu. ft.capacity
- 1.2 cu. ft. freezer capacity
- Full range temperature control
RA45B
| SKU | RA45B3S |
|---|---|
| Description | Avanti 4.5 Cu. Ft. Compact Refrigerator, Stainless Steel |
| UPC | 079841024537 |
| Model | RA45B |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooling |
| Category | Refrigerator |
| Subcategory | Compact |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 349.99 |
| Long Description | Store your food in the compact, 4.5 cubic foot black, refrigerator with stainless steel doors from Avanti. The perfect space-saving fridge for the studio apartment, game room, tiny home, rental room, condo, vacation home, or anywhere you need a small refrigerator. This fridge's compact design and reversible two-door construction are made to accommodate any space. It features adjustable and removable glass shelves and a see-through crisper. The door shelves have storage for a 2-liter bottle, six 12 oz. cans, condiments, and more. Select the right settings for your items with the full-range temperature control |
|---|---|
| Bullet 1 | 3.3 cu. ft.capacity |
| Bullet 2 | 1.2 cu. ft. freezer capacity |
| Bullet 3 | Full range temperature control |
| Bullet 4 | Adjustable/removable glass shelving |
| Bullet 5 | Crisper and built-in door bins |
| Bullet 6 | Reversible doors with recessed door handles |
| Bullet 7 | ADA compliant |
| Bullet 8 | ENERGY STAR® certified |
| Bullet 9 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 19.75" x 18.75" x 44.50" |
| Item Weight (lb) | 62.84 |
| Installation Type | Freestanding |
| Door Material | Metal |
| Door Color/Finish | Stainless Steel |
| Door Storage Type |
|
| Door Swing Orientation | Reversible |
| Depth - Door Open 90° (in) | 38.5 |
| Depth - Excluding Door (in) | 16.50" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 19.75" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 44" |
| Capacity | 4.5 cu. ft. |
| Fresh Food Capacity | 3.3 cu. ft. |
| Freezer Type | Top |
| Freezer Capacity | 1.2 cu. ft. |
| Material |
|
| Shelf Material | Glass |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1800W |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Temperature Range (°F) | -10° - 50° |
| Avg. Energy Consumption (kWh / year) | 327 |
| Adjustable Shelves | Yes |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Cooling System | Compressor |
| Integrated Lock | No |
| Ice Maker Included | No |
| Undercounter | No |
| Water Dispenser | No |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Defrost System Type | Partial Automatic |
| Number of Doors | 2 |
|---|---|
| Number of Shelves | 3 |
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | CSA Certified |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 414862 |
| EnergyStar Certified | Yes |
| EnergyStar Report # | 2317775 |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Ounces | 1.37 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 21.25" x 20.25" x 46.50" |
| Shipping Weight (lb) | 65 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 45.00" |
| Pallet Quantity | 2 |
| Pallet Ti/Hi | 2/1 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 150 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.21.0010 |