Avanti Apartment Refrigerator, 7.3 cu. ft, in Stainless Steel (RA733B3S)
RA73
- 7.3 cu ft capacity
- 1.3 cu ft freezer capacity for storing frozen foods
- Adjustable temperature control
RA73
| SKU | RA733B3S |
|---|---|
| Description | Avanti Apt Size Refrigerator, 7.3 Cu. Ft, Stainless Steel |
| UPC | 079841273331 |
| Model | RA73 |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooling |
| Category | Refrigerator |
| Subcategory | Apartment |
| Commercial / Residential | Residential |
| Secondary/Replacement SKU/Transitioning To SKU (Updated Version) |
|
| Item Status | Harvest |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 479.99 |
| Long Description | Store your food and beverages in the compact, 7.3 cubic feet, apartment refrigerator with freezer from Avanti. Ideal for anywhere you need a small refrigerator, it’s the perfect space-saving fridge for a studio apartment, game room, tiny home, rental room, condo or vacation home. This apartment-sized fridge features full-width door bins that hold 2-liter bottles, adjustable and removable shelves, and a see-through crisper for storing your fruits and vegetables. The top-mounted freezer includes a wire shelf to keep your frozen foods organized. Select the right settings for your items with the adjustable temperature control. Covered by the Avanti One-Year Limited Warranty. |
|---|---|
| Bullet 1 | 7.3 cu ft capacity |
| Bullet 2 | 1.3 cu ft freezer capacity for storing frozen foods |
| Bullet 3 | Adjustable temperature control |
| Bullet 4 | Adjustable, removable glass shelves in the refrigerator let you customize the space to fit your storage needs |
| Bullet 5 | Clear view storage crisper drawer provides space for your fruits and vegetables |
| Bullet 6 | Top mount freezer section includes a wire shelf |
| Bullet 7 | Reversible doors with door stoppers and recessed door handles |
| Bullet 8 | Interior light makes it easy to see what's inside your fridge |
| Bullet 9 | ENERGY STAR® certified |
| Bullet 10 | This fridge complements any decor |
| Bullet 11 | Covered by the Avanti One-Year Limited Warranty |
| Use and Care Instructions | Yes |
| Included Components | Instruction Manual |
| Instruction Manual | https://images.salsify.com/image/upload/s--1VpNmZb5--/qhcnwiowzpr1hqy5ucqr.pdf |
|---|---|
| Spec Sheet | https://images.salsify.com/image/upload/s--1VoUe3l3--/lho1zqvmme4ua10gb4yw.pdf |
| Energy Guide PDF | https://images.salsify.com/image/upload/s--WiKxEE4H--/wrjlikc86j6bzw3eiylu.pdf |
| Image - Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 22.5" x 21.75" x 56.25" |
| Item Weight (lb) | 81.59 |
| Installation Type | Freestanding |
| Door Material | Metal |
| Door Color/Finish | Stainless Steel |
| Door Storage Type |
|
| Door Swing Orientation | Reversible |
| Depth - Door Open 90° (in) | 44.25 |
| Depth - Excluding Door (in) | 20" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 22.50" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 55.75" |
| Capacity | 7.3 cu. ft. |
| Fresh Food Capacity | 6.0 cu. ft. |
| Freezer Type | Top |
| Freezer Capacity | 1.3 cu. ft. |
| Material | Metal |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 1.5A/110V/120W |
| Cord Length (in) | 60 |
| Plug Type | B |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Temperature Range (°F) | -10° - 50° |
| Avg. Energy Consumption (kWh / year) | 344 kWh |
| Adjustable Shelves | Yes |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Cooling System | Compressor |
| Control Type | Electronic |
| Integrated Lock | No |
| Ice Maker Included | No |
| Undercounter | No |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Defrost System Type | Cycle Defrost |
| Number of Doors | 2 |
|---|---|
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| AB1200 Label Needed | None |
|---|---|
| AB1200 Compliant | Yes |
| Prop 65 Compliant | Yes |
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| BPA Free | Yes |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | cETL Listed |
| Safety Certification # |
|
| CE Marked | No |
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 414862 |
| EnergyStar Certified | Yes |
| EnergyStar Report # | 2391836 |
| CEC Certified | Yes |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Ounces | 1.48 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 23.50" x 22.50" x 58.00" |
| Shipping Weight (lb) | 93 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 150 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.10.0020 |