Avanti 4.5 cu. ft. Compact Refrigerator, Mini-Fridge, with True Freezer in Stainless Steel (RMX45B3S)
RMX45B
- 4.5 cu. ft. capacity
- True freezer compartment
- Adjustable glass shelf
RMX45B
| SKU | RMX45B3S |
|---|---|
| Description | Avanti 4.5 Cu. Ft. Compact Refrigerator, Stainless Steel |
| UPC | 079841204533 |
| Model | RMX45B |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooling |
| Category | Refrigerator |
| Subcategory | Compact |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 309.99 |
| Long Description | Keep your favorite snacks and beverages close by in this retro 4.5 cubic foot refrigerator from Avanti. The perfect mini fridge for the office, dorm, man cave, she-shed, bar, bedroom, or anywhere you need a little extra refrigerator space. The adjustable door shelves allow you to easily store beverages and can accommodate standard size cans and gallon size bottles for your convenience. The interior glass shelves are adjustable and removable so you can arrange salads, fruits, snacks, and other food for easy access throughout the day. The true freezer compartment is the perfect solution for storing frozen foods. This compact fridge features automatic defrost so your food and beverages remain cold and fresh. Select the right settings for your items with the adjustable thermostat control. |
|---|---|
| Bullet 1 | 4.5 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | True freezer compartment |
| Bullet 3 | Adjustable glass shelf |
| Bullet 4 | Adjustable storage on door including 12 oz can and gallon bottle storage |
| Bullet 5 | Crisper drawer with glass cover |
| Bullet 6 | Adjustable thermostat control |
| Bullet 7 | Automatic defrost |
| Bullet 8 | Interior LED light |
| Bullet 9 | Reversible door with recessed door handle |
| Bullet 10 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 23.25" x 21.25" x 33.5" |
| Item Weight (lb) | 57.33 |
| Installation Type | Freestanding |
| Door Material | Metal |
| Door Color/Finish | Stainless Steel |
| Door Storage Type |
|
| Door Swing Orientation | Reversible |
| Depth - Door Open 90° (in) | 44.5 |
| Depth - Excluding Door (in) | 20.75" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 23.25" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 33" |
| Capacity | 4.5 cu. ft. |
| Fresh Food Capacity | 4.5 cu. ft. |
| Freezer Type | Internal |
| Freezer Capacity | 0.58 cu. ft. |
| Material |
|
| Shelf Material | Glass |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1800W |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Temperature Range (°F) | 32° - 50° |
| Avg. Energy Consumption (kWh / year) | 265 |
| Adjustable Shelves | Yes |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Cooling System | Compressor |
| Integrated Lock | No |
| Ice Maker Included | No |
| Undercounter | No |
| Water Dispenser | No |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Defrost System Type | Partial Automatic |
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Shelves | 2 |
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 414862 |
| EnergyStar Certified | Yes |
| EnergyStar Report # | 2315141 |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Ounces | 0.74 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Gift Box Dimensions (in) | 24.25" x 22.50" x 35.00" |
| Gift Box Weight (lb) | 64 |
| Shipping Dimensions (in) | 24.25" x 22.50" x 35.00" |
| Shipping Weight (lb) | 64 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 70.00" |
| Pallet Quantity | 4 |
| Pallet Ti/Hi | 2/2 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | GIFT BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 150 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.21.0010 |