Avanti 1.7 cu. ft. Superconductor All Refrigerator, Commercial-Grade Mini-Fridge, in Black (SAR1701N1B)
SAR1701N
- 1.7 cu. ft. capacity
- Commercial grade - ideal for hotels, commercial spaces
- Superconductor technology eliminates noise and vibration
SAR1701N
| SKU | SAR1701N1B |
|---|---|
| Description | Avanti 1.7 Cu. Ft. Superconductor All Refrigerator, Black |
| UPC | 079841141715 |
| Model | SAR1701N |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooling |
| Category | Refrigerator |
| Subcategory | All Refrigerator |
| Commercial / Residential | Commercial |
| Secondary/Replacement SKU/Transitioning To SKU (Updated Version) | SAR1702N3S |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 204.99 |
| Long Description | Keep your snacks and favorite beverages close by in the compact, 1.7 cubic foot superconductor refrigerator from Avanti. The perfect commercial-grade mini fridge for the hotel room, office, dorm, man cave, she shed, bar, bedroom, or anywhere you need a little extra refrigerator space. The built-in door shelves, including a tall bottle compartment, offer space for drinks and condiments. Use the adjustable, removable shelf to arrange salads, fruits, snacks, and other foods for easy access throughout the day. This compact fridge features automatic defrost and full-range temperature control, so your foods remain fresh and cold. The superconductor technology ensures super-quiet operation. |
|---|---|
| Bullet 1 | 1.7 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | Commercial grade - ideal for hotels, commercial spaces |
| Bullet 3 | Superconductor technology eliminates noise and vibration |
| Bullet 4 | Adjustable/removable wire shelf |
| Bullet 5 | Tall bottle rack on door |
| Bullet 6 | Reversible door, left or right swing |
| Bullet 7 | Soft interior light with ON/OFF switch |
| Bullet 8 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Use and Care Instructions | Included in user manual |
| Included Components | 2 coated wire shelves |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 19.00" x 17.00" x 20.25" |
| Item Weight (lb) | 29.11 |
| Installation Type | Freestanding |
| Door Material | Metal |
| Door Color/Finish | Black |
| Door Storage Type | Door Racks |
| Door Swing Orientation | Reversible |
| Depth - Door Open 90° (in) | 36 |
| Depth - Excluding Door (in) | 17" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 19" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 19.75" |
| Capacity | 1.7 cu. ft. |
| Fresh Food Capacity | 1.7 cu. ft. |
| Freezer Type | No Freezer |
| Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1800W |
| Cordless | No |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Temperature Range (°F) | 34° - 50° |
| Adjustable Shelves | Yes |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Cooling System | Superconductor |
| Integrated Lock | No |
| Ice Maker Included | No |
| Undercounter | Yes |
| Water Dispenser | No |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Defrost System Type | Automatic |
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Shelves | 2 |
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 418309 |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| ADA Compliant | No |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Ounces | 0.88 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 20.50" x 18.50" x 21.75" |
| Shipping Weight (lb) | 30 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 69.00" |
| Pallet Quantity | 12 |
| Pallet Ti/Hi | 4/3 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 110 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.69.0180 |