Avanti Stacking Kit for Laundry Models FLW22/FL40 (SK1V0W)
SK1V
- Space saving design
- Includes sliding shelf
- For front loading washers and dryers
SK1V
| SKU | SK1V0W |
|---|---|
| Description | Avanti Stacking Kit For Laundry Models Flw22/Fl40 |
| UPC | 079841210107 |
| Model | SK1V |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cleaning |
| Category | Laundry |
| Subcategory | Accessory |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 69.99 |
| Long Description | Save room in tight spaces with the Avanti Laundry Stacking Kit. Place your dryer on top of your washing machine and free up space in your laundry room with this easy-to-install kit. The compact laundry stacking kit helps you make the most of your laundry space. It includes a pull out shelf to help make loading and unloading your laundry easier. You can also set your clothes on it while folding them. This space-saving design is ideal for use the dorm, studio apartment, basement, RV, tiny home, rental room, condo, vacation home and more. For use with front loading washers and dryers. |
|---|---|
| Bullet 1 | Specifically designed to stack the Avanti front load washer (model: FLW22V0W) and compact dryer (model: FL40V0W) |
| Bullet 2 | Sturdy and durable |
| Bullet 3 | Simple space-saving solution |
| Bullet 4 | Includes sliding shelf to make loading and unloading easier |
| Bullet 5 | Covered by the Avanti One-Year Limited Warranty |
| Instruction Manual | https://images.salsify.com/image/upload/s--HidA1A33--/tyqzdvq9oliia7etkiww.pdf |
|---|---|
| Spec Sheet | https://images.salsify.com/image/upload/s--bb4qnDoi--/l1kszgnor2e4jmpp1owo.pdf |
| Image - Warranty |
| Assembly Required | Yes |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 22" x 23.75" x 2.75" |
| Item Weight (lb) | 2 |
| Electric | No |
|---|
| Automatic Shut Off | No |
|---|
| Prop 65 Compliant | No |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| North American Gas/Electric Certification | ULus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Not Required |
| EnergyStar Certified | Not Applicable |
| CEC Certified | Not Required |
| NRCan Listed | Not Required |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 25.50" x 24.50" x 5.50" |
| Shipping Weight (lb) | 8 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Quantity | 28 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | TR-TURKEY |
| Freight Class | 200 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 9403.20.0050 |