Sapphire Series 5 Outdoor Refrigerator, 24"W, 5.1 cu. ft. Capacity, in Stainless Steel (SR24OD)
SR24
- Offers 5.1 cubic feet of storage
- Features our signature Sapphire blue interior
- Full wrapped stainless-steel exterior
SR24
| SKU | SR24OD |
|---|---|
| Description | 24" Single Door Refrigerator, Lock |
| UPC | 845035026225 |
| Model | SR24 |
| Brand | Sapphire |
| Collection | Series 5 |
| Product Line | Cooling |
| Category | Refrigerator |
| Subcategory | Outdoor |
| Commercial / Residential | Both |
| Item Status | Established |
| Warranty | Limited 2 Year Parts & On-Site Labor + 5 Year Compressor Parts Only |
| SRP | 4949.99 |
| MAP Price | 3499.99 |
| Long Description | Perfect for your outdoor entertainment area, backyard bar or patio, the Sapphire Outdoor Refrigerator offers maximum storage optimization. This compact refrigerator measures 24” wide and offers 5.1 cubic feet of storage. It features a durable stainless-steel exterior that can withstand the elements and our signature Sapphire blue interior. This stainless model includes a 26" long, 1" diameter stainless steel handle with faceted standoffs. The temperature range of 34°F to 65°F keeps your food and beverages perfectly chilled, while the fan-assisted cooling system allows for even temperatures, quicker cooldown times and added efficiency. The adaptable racking system includes 3 stainless front, full-extension racks with chrome-plated wire inserts to keep your bottles and cans organized, while a clear bottom crisper drawer is ideal for storing produce. Full-length flush LED theater lighting lets you clearly see what is inside the fridge. The multifunction capacitive touch electronic control panel is easy to use. This unit includes a fixed louvered stainless steel grille. The unit features automatic defrost and has four leveling legs. For maximum storage optimization in your home’s outdoor space, choose the Sapphire Indoor Refrigerator. |
|---|---|
| Bullet 1 | Offers 5.1 cubic feet of storage |
| Bullet 2 | Features our signature Sapphire blue interior |
| Bullet 3 | Full wrapped stainless-steel exterior withstands the weather |
| Bullet 4 | This stainless model includes a 26" long, 1" diameter stainless steel handle with faceted standoffs |
| Bullet 5 | Articulating, concealed self-closing hinges with built-in door stop |
| Bullet 6 | Easy-to-use multifunction capacitive touch electronic control panel |
| Bullet 7 | Temperature range: 34°F to 65°F |
| Bullet 8 | Fan-assisted cooling system allows for even temperatures, quicker cooldown times and added efficiency |
| Bullet 9 | Full-length flush LED theater lighting |
| Bullet 10 | Adaptable racking system includes 3 stainless front, full-extension racks with chrome-plated wire inserts |
| Bullet 11 | Clear bottom crisper drawer |
| Bullet 12 | Unit ships right hinged with field-reversible door |
| Bullet 13 | Precise zero clearance design allows for unmatched integration into any built-in setting |
| Bullet 14 | Includes 4 adaptable leveling legs |
| Bullet 15 | Includes 4 adaptable leveling legs |
| Bullet 16 | Fixed louvered stainless steel grille |
| Use and Care Instructions | When necessary, throughly clean the inside of the unit with mild soap and water. |
| Included Components |
|
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 23.25" x 23.88" x 34.00" |
| Item Weight (lb) | 130 |
| Installation Type | Built-In |
| Cutout Depth - Front to Back (in) | 24" |
| Cutout Height - Top to Bottom (in) | 35" |
| Cutout Width - Side to Side (in) | 24" |
| Door Material | Stainless |
| Door Color/Finish | Stainless Steel |
| Door Storage Type | None |
| Door Swing Orientation | Reversible |
| Depth - Door Open 90° (in) | 48 |
| Depth - Excluding Door (in) | 20.6875" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 23.25" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 34" |
| Capacity | 5.1 cu. ft. |
| Fresh Food Capacity | 5.1 cu. ft. |
| Freezer Type | No Freezer |
| Volume Capacity | 5.1 cu. ft. |
| Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 0.7A/104V - 127V/84W |
| Power Phase | 115 V / 60 Hz |
| Cordless | No |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | NEMA5-15P |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Temperature Range (°F) | 34° - 65° |
| First Zone Minimum Temperature (°F) | 34° |
| First Zone Maximum Temperature (°F) | 65° |
| Kw Power | 0.72 |
| Avg. Energy Consumption (kWh / day) | 0.72 |
| Avg. Energy Consumption (kWh / year) | 263 |
| Adjustable Shelves | Yes |
|---|---|
| Outdoor Use | Yes |
| Cooling System | Compressor |
| Control Type | Digital |
| Integrated Lock | Yes |
| Filter Included | No |
| Ice Maker Included | No |
| Quiet Operation | Yes |
| Undercounter | Yes |
| Water Dispenser | No |
| Interior Lighting | Yes |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Size | 24" |
| Defrost System Type | Automatic / Frost Free |
| Number of Doors | 1 |
|---|---|
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 4 |
| AB1200 Label Needed | Iron |
|---|---|
| AB1200 Compliant | Yes |
| Prop 65 Compliant | Yes |
| Prop 65 Warning Type | This product can expose an individual to chemicals that have been identified by the state of California to possibly be dangerous leading to various diseases, birth defects or other human reproductive system harm. For more information go to WWW.P65Warnings.ca.gov. |
| BPA Free | Yes |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification |
|
| Sanitation |
|
| CE Marked | No |
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 418617 |
| EnergyStar Certified | No |
| ADA Compliant | No |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Type | R600a |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 26.75" x 27.50" x 36.75" |
| Shipping Weight (lb) | 159 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 48.00" x 40.00" |
| Pallet Quantity | 1 |
| Pallet Ti/Hi | 1 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 92.5 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.21.0010 |