Avanti 3.0 cu. ft. Top Load Washing Machine, in White (STW30D0W)
STW30D
- 3.0 cu. ft. capacity
- 6 preprogrammed cycles
- 3 load size selections
STW30D
| SKU | STW30D0W |
|---|---|
| Description | Avanti 3.0 Cu. Ft. Top Load Washing Machine, White |
| UPC | 079841403004 |
| Model | STW30D |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cleaning |
| Category | Laundry |
| Subcategory | Top-Load Washing Machine |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 639.99 |
| Long Description | Solve small laundry space problems with the compact, 3.0 cubic feet, white, top load, portable washer from Avanti. The perfect-sized laundry washing machine for the dorm, studio apartment, basement, RV, tiny home, rental room, condo, vacation home, or anywhere you need a small washer. |
|---|---|
| Bullet 1 | 3.0 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | 6 preprogrammed cycles (Normal, Quick, Heavy, Bulky, Delicate, Spin Only) |
| Bullet 3 | 3 load size selections (Small, Med, Large) |
| Bullet 4 | 3 water temperature settings (Cold, Warm and Hot) |
| Bullet 5 | Extra rinse and delay start options |
| Bullet 6 | Hot and cold water inlets |
| Bullet 7 | Bottom pulsator wash action |
| Bullet 8 | Auto-power off and control lock-out |
| Bullet 9 | Soft close, top load glass lid |
| Bullet 10 | ADA compliant |
| Bullet 11 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Included Components | Hoses |
| Instruction Manual | https://images.salsify.com/image/upload/s--38S-LJGQ--/efaada1549ae1aef00ae15670ac91c790813a50e.pdf |
|---|---|
| Spec Sheet | https://images.salsify.com/image/upload/s--zzuVcfzZ--/b0cf295f8b277637bc01174d009bfd5acc5c8494.pdf |
| Energy Guide PDF | |
| Parts & Accessories PDF | https://images.salsify.com/image/upload/s--BUS0qLbC--/be9bb283c9269e12884ad594411d9cbe84c4478c.pdf |
| Image - Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 24.75" x 23.75" x 39.5" |
| Item Weight (lb) | 100 |
| Installation Type | Freestanding |
| Door Material | Glass |
| Door Color/Finish | Clear |
| Door Swing Orientation | Top-Load |
| Height w/ Lid Open 90° (in) | 64.25" |
| Capacity | 3 cu. ft. |
| Volume Capacity | 26 lbs |
| Material |
|
| Tub Material | Stainless Steel |
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1800W |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Temperature Options |
|
| RPM | 800 |
| Avg. Energy Consumption (kWh / year) | 64 kWh |
| Control Type | Digital |
|---|---|
| Integrated Lock | Yes |
| Cycles Included |
|
| Automatic Shut Off | Yes |
| Load Size Options |
|
| Number of Cycles | 6 |
|---|---|
| Number of Doors | 1 |
| Number of Rinse Cycles | 2 |
| Number of Settings | 3 |
| Number of Speeds | 6 |
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| North American Gas/Electric Certification | cULus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 423621 |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 27.50" x 26.50" x 42.25" |
| Shipping Weight (lb) | 113 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 42.25" |
| Pallet Quantity | 1 |
| Pallet Ti/Hi | 1 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 100 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8450.11.0040 |