Avanti Wine and Beverage Center, 15 Bottle/60 Can Capacity, in Black (WBC16Z1B-IS)
WBC16Z
- 1.6 cu. ft. capacity
- Holds up to 15 bottles / 60 cans
- Adjustable thermostat control: 37˚ - 65˚ F
WBC16Z
| SKU | WBC16Z1B-IS |
|---|---|
| Description | Avanti 15 Bottle / 60 Can Wine & Beverage Center, Black |
| UPC | 079841161256 |
| Model | WBC16Z |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooling |
| Category | Beverage Center |
| Subcategory | Beverage Center |
| Commercial / Residential | Both |
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 299.99 |
| Long Description | Keep your favorite drinks close by in this compact, 1.6 cubic feet, dual-purpose wine cooler/beverage center from Avanti. This 17-inch wide, freestanding mini fridge is perfect for the office, dorm, man cave, she-shed, bar, bedroom, or anywhere you need a little extra refrigerator cooling and storage space. Easily view your drink choices through the frameless glass door. Use the wire shelving and specially designed top shelf to arrange beverages for easy access throughout the day. The fridge can hold up to 15 standard wine bottles and accommodates up to 60 cans (12 oz.) This compact fridge also features automatic defrost, so your drinks stay perfectly chilled. Select the right settings at the touch of a button and monitor the temperature (C°/F°) with the full range temperature control and electronic display. |
|---|---|
| Bullet 1 | 1.6 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | Holds up to 15 bottles / 60 cans |
| Bullet 3 | Adjustable thermostat control: 37˚ - 65˚ F |
| Bullet 4 | Electronic control and display for monitoring temperature (C°/F°) |
| Bullet 5 | Three wire shelves (1 wine rack) |
| Bullet 6 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 18.75" x 17" x 20.5" |
| Item Weight (lb) | 174.17 |
| Installation Type | Freestanding |
| Door Material | Glass |
| Door Color/Finish | Clear |
| Door Swing Orientation | Right |
| Depth - Door Open 90° (in) | 35.75 |
| Depth - Excluding Door (in) | 16.75" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 18.75" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 19.75" |
| Capacity | 1.6 cu. ft. |
| Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/1800W |
| Cord Length (in) | 72 |
| Plug Type | B |
| Temperature Range (°F) | 37° - 65° |
| First Zone Minimum Temperature (°F) | 37° |
| First Zone Maximum Temperature (°F) | 65° |
| Adjustable Shelves | No |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Cooling System | Compressor |
| Integrated Lock | No |
| Undercounter | No |
| Defrost System Type | Automatic |
| Number of Doors | 1 |
|---|
| AB1200 Label Needed | None |
|---|---|
| AB1200 Compliant | Yes |
| Prop 65 Compliant | Yes |
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| BPA Free | Yes for food contact |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 418309 |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Type | R600a |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Gift Box Dimensions (in) | 23.25" x 22.25" x 23.00" |
| Gift Box Weight (lb) | 47.00 |
| Case Pack Dimensions (in) | 24.75" x 23.75" x 24.00" |
| Case Pack Weight (lb) | 49.00 |
| Case Pack Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 51.00" |
| Pallet Quantity | 8 |
| Pallet Ti/Hi | 2/3 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | GIFT BOX W/ REMAILER |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 150 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.50.0080 |