West Bend Microwave Oven, 1.1 cu. ft. Capacity, in Stainless Steel (WBMW110S)
WBMW110
- 1.1 cu. ft. capacity
- 1000 watts provide plenty of power to heat your food
- Electronic control panel is easy to use
WBMW110
| SKU | WBMW110S |
|---|---|
| Description | TOUCH MICROWAVE 1.1CF SS FRONT |
| UPC | 079841931156 |
| Model | WBMW110 |
| Brand | West Bend |
| Product Line | Cooking |
| Category | Microwave |
| Subcategory | Countertop |
| Commercial / Residential | Residential |
| Secondary/Replacement SKU/Transitioning To SKU (Updated Version) |
|
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 119.99 |
| Long Description | Save counter space with this compact microwave oven from West Bend. This 1.1 cubic foot microwave is perfect for the dorm, man cave, office, studio apartment, RV, tiny home, rental room, condo and more. This small microwave features 1000 watts of cooking power, an easy-to-use electronic control panel and 6 pre-set cooking settings (baked potato, popcorn, pizza, beverage, frozen dinner and reheat). The turntable with a glass tray ensures your food is heated evenly. This freestanding microwave fits perfectly on the countertop. Covered by the West Bend One-Year Limited Warranty. |
|---|---|
| Bullet 1 | 1.1 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | 1000 watts provide plenty of power to heat your food |
| Bullet 3 | Electronic control panel is easy to use |
| Bullet 4 | 6 pre-programmed cooking settings: baked potato, popcorn, pizza, beverage, frozen dinner and reheat |
| Bullet 5 | Freestanding microwave fits perfectly on your countertop |
| Bullet 6 | Includes a turntable with glass tray that rotates your food to cook it evenly |
| Bullet 7 | Digital clock/timer is easy to read |
| Bullet 8 | Microwave complements any decor |
| Bullet 9 | ADA Compliant |
| Bullet 10 | Covered by the West Bend One-Year Limited Warranty |
| Assembly Required | Yes |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 15.25" x 20.75" x 11.25" |
| Item Weight (lb) | 32.63 |
| Installation Type | Freestanding or Built-In |
| Door Material | Stainless Steel |
| Door Color/Finish | Stainless steel |
| Capacity | 1.1 cu. ft. |
| Casters | No |
| Cord Length (in) | 42 |
|---|---|
| Decibels (dB) | 41 |
| Adjustable Temperature Control | No |
| Temperature Range (°F) | 34° - |
| Outdoor Use | No |
|---|---|
| Cooling System | Compressor |
| Adjustable Temperature Control | No |
| Number of Doors | 2 |
|---|
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | This product can expose an individual to chemicals that have been identified by the state of California to possibly be dangerous leading to various diseases, birth defects or other human reproductive system harm. For more information go to WWW.P65Warnings.ca.gov. |
| BPA Free | No |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| Safety Certification # | E19762 |
| CE Marked | No |
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 423533 |
| CEC Certified | Not Required |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Gift Box Dimensions (in) | 22.80" x 17.40" x 13.20" |
| Gift Box Weight (lb) | 33.35 |
| Shipping Dimensions (in) | 22.80" x 17.40" x 13.20" |
| Shipping Weight (lb) | 33.35 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 57.00" |
| Pallet Weight (lbs) | 569 |
| Pallet Quantity | 16 |
| Pallet Ti/Hi | 4/4 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 85 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8516.50.0060 |