West Bend 0.7 cu. ft. Microwave Oven, in Stainless Steel (WBMW71S)
WBMW71
- 0.7 cu. ft. capacity
- 700 watts
- Electronic control panel
WBMW71
| SKU | WBMW71S |
|---|---|
| Description | TOUCH MICROWAVE 0.7 CF SSTEEL |
| UPC | 079841933716 |
| Model | WBMW71 |
| Brand | West Bend |
| Product Line | Cooking |
| Category | Microwave |
| Subcategory | Countertop |
| Commercial / Residential | Residential |
| Secondary/Replacement SKU/Transitioning To SKU (Updated Version) |
|
| Item Status | Established |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 124.99 |
| Long Description | Meet the West Bend Countertop Microwave Oven, a small footprint with smart features countertop microwave. It combines compact design with powerful performance and convenient presets so you can save space without sacrificing performance. Ideal for everyday reheating, quick snacks and simple meal prep. Featuring a 0.7 cu. ft. capacity, it’s perfect for small spaces like offices, apartments, dorms, and RVs. With 700 watts of power, this microwave oven delivers exceptional performance for cooking and reheating your meals with ease. The user-friendly touch pad controls make using this microwave a simple task, allowing you to adjust settings and cooking preferences easily. Customize your cooking experience with 10 microwave power levels, ensuring that your dishes are cooked to perfection each time. Enjoy the added convenience with six one-touch, preset cooking modes including Baked Potato, Popcorn, Pizza, Beverage, Frozen Dinner, and Reheat. The speed defrost setting lets you quickly thaw frozen foods, while the choice to cook and defrost by weight provides precise control over your cooking process. Stay on top of your cooking schedule with the digital clock and kitchen timer, which are designed for easy readability. The turntable with a glass tray ensures that your food is cooked evenly, while the child safety lock feature provides peace of mind by securing the control panel and protecting your loved ones. Stylish, efficient, and built for everyday living, the West Bend Countertop Microwave Oven, 0.7 cu. ft. is an ideal choice for apartments, offices and anyone who values fast, dependable cooking in a compact package. Covered by the West Bend One-Year Limited Warranty. |
|---|---|
| Bullet 1 | 0.7 cu ft capacity offers ample space for heating up a variety of foods |
| Bullet 2 | 700 watts provide plenty of power to heat your food |
| Bullet 3 | Electronic control panel is easy to read |
| Bullet 4 | Easily cook your favorites with six pre-programmed cooking options including baked potato, popcorn, pizza, beverage, frozen dinner and reheat |
| Bullet 5 | Defrost food quickly and easily with the speed defrost setting |
| Bullet 6 | Cook and defrost foods by weight |
| Bullet 7 | Integrated kitchen timer helps you stay on schedule while preparing meals |
| Bullet 8 | Rotating glass turntable helps cook food evenly |
| Bullet 9 | Easily add 30 seconds of cooking with the press of a button |
| Bullet 10 | This microwave complements any decor |
| Bullet 11 | Child safety lock helps protect your child by locking the control panel |
| Bullet 12 | Covered by West Bend's 1-Year Limited Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 13.50" x 17.75" x 10.20" |
| Item Weight (lb) | 23.37 |
| Installation Type | Freestanding |
| Cutout Depth - Front to Back (in) | 15.56 |
| Cutout Height - Top to Bottom (in) | 10.31 |
| Cutout Width - Side to Side (in) | 17.81 |
| Interior Dimensions (in) | 12.37 x 12.37 x 8.25 |
| Turntable Diameter (in) | 9.63 |
| Door Swing Orientation | Left |
| Depth - Door Open 90° (in) | 30.07 |
| Depth - Excluding Door (in) | 10.25" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 11.25" |
| Capacity | 0.7 cu. ft. |
| Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 15A/120V/700W |
| Cord Length (in) | 42 |
| Plug Type | B |
| Control Type | Electronic |
|---|---|
| Convection Cooking | No |
| Integrated Lock | No |
| Sensor Cooking | No |
| Timer | Yes |
| Vent Placement | Back/Bottom |
| Interior Lighting | Yes |
| Size | 0.7 cu. ft. |
| Auto Cook Options |
|
| Defrost System Type | Speed |
| Number of Power Levels | 10 |
|---|---|
| Number of Settings | 9 |
| AB1200 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Compliant | Yes |
| Prop 65 Warning Type | This product can expose an individual to chemicals that have been identified by the state of California to possibly be dangerous leading to various diseases, birth defects or other human reproductive system harm. For more information go to WWW.P65Warnings.ca.gov. |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # | E19762 |
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | 423533 |
| CEC Certified | Yes |
| CEC Submittal # | MAEDBS AUDIT |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| AB1200 Claim | This product contains: FEP and PFA. For more information about chemicals in this product, visit: https://thelegacycompanies.com/home/244-2/ |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Gift Box Dimensions (in) | 20.00" x 15.40" x 12.00" |
| Gift Box Weight (lb) | 24.2 |
| Shipping Dimensions (in) | 20.60" x 16.10" x 13.00" |
| Shipping Weight (lb) | 26.4 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Case Pack Dimensions (in) | 20.25" x 16.25" x 12.75" |
| Case Pack Weight (lb) | 26 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 57.00" |
| Pallet Weight (lbs) | 563 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Pallet Ti/Hi | 5/4 |
| Ship Type | Small Parcel |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 92.5 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8516.50.0030 |