Avanti Dual-Zone Wine and Beverage Center, 19 Bottle/66 Can Capacity, in Stainless Steel (WBV19DZ)
WBV19DZ
- 3 cu. ft. capacity
- Holds up to 19 bottles / 66 cans
- Temperature range: wine zone 40º - 65º F / beverage zone 37º - 65º F
WBV19DZ
| SKU | WBV19DZ |
|---|---|
| Description | Avanti 19 Bottle / 66 Can Dual-Zone Wine & Beverage Center, Stainless Steel |
| UPC | 079841700196 |
| Model | WBV19DZ |
| Brand | Avanti |
| Product Line | Cooling |
| Category | Beverage Center |
| Subcategory | Beverage Center |
| Commercial / Residential | Residential |
| Item Status | Harvest |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| SRP | 1594.99 |
| MAP Price | 1459.99 |
| Long Description | Keep your favorite drinks close by in this 3.0 cubic feet, dual-zone wine/beverage center with French doors. This 23.5-inch wide wine and beverage mini fridge is perfect for the office, dorm, man cave, she-shed, bar, bedroom, or anywhere you need a little extra refrigerator cooling and storage space. The wine zone of the fridge can hold up to 19 standard wine bottles, while the beverage zone can hold up to 66 standard 12 oz. cans. Easily view your drink choices through the glass door. Use the wire shelving and specially designed wine racks to arrange beverages for easy access throughout the day. This expansive fridge wine/beverage center features automatic defrost so your drinks stay perfectly chilled. Select the right settings at the touch of a button and monitor temperature with the temperature monitoring LED electronic display that allows you to adjust the temperature on each side of the fridge. The auto-lock prevents accidental changes to settings. |
|---|---|
| Bullet 1 | 3 cu. ft. capacity |
| Bullet 2 | Holds up to 19 bottles / 66 cans |
| Bullet 3 | Temperature range: wine zone 40º - 65º F / beverage zone 37º - 65º F |
| Bullet 4 | Dual-zone for wine and beverages center with French doors |
| Bullet 5 | Electronic control and display for monitoring temperature (C°/F°) |
| Bullet 6 | Long life/cool LED interior display lighting with ON/OFF switch for each zone |
| Bullet 7 | Slide-out vinyl-coated wire shelves |
| Bullet 8 | Auto lock controls prevents accidental changes to settings |
| Bullet 9 | Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty |
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Assembled Dimensions (in) | 24" x 23.5" x 34" |
| Item Weight (lb) | 118 |
| Installation Type | Freestanding |
| Door Material | Glass |
| Door Color/Finish | Clear |
| Door Swing Orientation | French-Door |
| Depth - Door Open 90° (in) | 47.5 |
| Depth - Excluding Door (in) | 21" |
| Depth - Excluding Handles (in) | 23" |
| Height - Excluding Top Hinge (in) | 34" |
| Capacity | 3 cu. ft. |
| Material |
|
| Electric | Yes |
|---|---|
| Electrical Specs - Current (A), Voltage (V), Consumption (W) | 1.5A/120V/165W |
| Cordless | No |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Temperature Range (°F) | 37° - 65° |
| First Zone Minimum Temperature (°F) | 40° |
| First Zone Maximum Temperature (°F) | 65° |
| Second Zone Minimum Temperature (°F) | 37° |
| Second Zone Maximum Temperature (°F) | 65° |
| Adjustable Shelves | Yes |
|---|---|
| Outdoor Use | No |
| Cooling System | Compressor |
| Control Type | Digital |
| Integrated Lock | Yes |
| Quiet Operation | Yes |
| Undercounter | Yes |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Defrost System Type | Automatic |
| Number of Doors | 2 |
|---|
| Prop 65 Compliant | Yes |
|---|---|
| Prop 65 Warning Type | Cancer,Developmental |
| BPA Free | No |
| Hazardous Material/Dangerous Goods | Yes |
| North American Gas/Electric Certification | ETLus Listed |
| Safety Certification # |
|
| CE Marked | No |
| DOE Certified | Yes |
| DOE CCMS # | CCMS AUDIT |
| EnergyStar Certified | No |
| CEC Certified | Yes |
| NRCan Listed | Yes |
| NRCan Confirmation # | NRCAN AUDIT |
| ADA Compliant | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Refrigerant Ounces | 1.58 |
| Refrigerant Type | R600A |
| Unit of Measure | EA |
|---|---|
| Shipping Dimensions (in) | 26.25" x 25.75" x 36.75" |
| Shipping Weight (lb) | 130 |
| Shipping Quantity | 1 |
| Pallet Dimensions (in) | 48.00" x 40.00" x 77.50" |
| Pallet Quantity | 2 |
| Pallet Ti/Hi | 1/2 |
| Shipped Assembled? | Yes |
| Ship Type | LTL |
| Packaging Type | BROWN BOX |
| Country of Origin | CN-CHINA |
| Freight Class | 150 |
| Harmonized Tariff Code (US) | 8418.50.0080 |